Kultuuriportaal soovitab: "Michael Kohlhaas" ETV2-s ({{commentsTotal}})

Michael Kohlhaas (Saksa 1969)
Michael Kohlhaas (Saksa 1969)

19. detsembril on ETV2 ekraanil režissöör Volker Schlöndorffi film "Michael Kohlhaas".

Saksa kino uue laine üks juhtfiguure Volker Schlöndorff on režissöör, kes nõudis 1962. aasta protestiaktsioonis (tuntud Oberhauseni manifestina) kinole vabadust iganenud filmitööstuse kehtestatud piirangutest. Koos teiste noorte Saksamaal tegutsenud filmimeestega, nagu Alexander Kluge, Wim Wenders, Werner Herzog ja Rainer Werner Fassbinder, uskus ka Schlöndorff, et kõige usaldusväärsem kriitik on kinosaalis istuv publik, kes janunes uutmoodi kino järele.

Saanud pärast õpinguid Prantsusmaal tuule tiibadesse kahe esimese mängufilmiga, sõlmis Schlöndorff lepingu ameerika levitajaga filmi “Mässaja Michael Kohlhaas” väntamiseks, mis võeti rahvusvahelise turu jaoks üles inglisekeelsena. Teos põhineb Heinrich von Kleisti populaarsel jutustusel 16. sajandil elanud hobusekaupmehest Michael Kohlhaasist (David Werner), kes läheb tülli kohaliku lordiga ja otsustab seejärel õigluse eest välja astuda.

Silma paistab Schlöndorffi ja tunnustatud operaatori Willy Kuranti kaunis visuaalne filmikeel. Kohlhaasi kehastavat David Wernerit teab Eesti publik mitmetest telesarjadest (“Inspektor Lewis”, “Wallander”), peakangelase abikaasa rollis näeme aga Jean-Luc Godard’i muusat Anna Karinat (“Naine on naine”). Loo ainetel on tehtud mitu tele- ja kinofilmi, viimati demonstreeriti kinodes prantslaste versiooni Mads Mikkelseniga nimiosas. Senini aktiivselt filme lavastava Volker Schlöndorffi parimaks tööks peetakse tänini kinokunsti kullafondi kuuluvat “Plekktrummi” (1978), mida pärjati parima võõrkeelse filmi Oscariga.

Film "Michael Kohlhaas" on ETV2 ekraanil 19. detsembril kell 22:15.

Toimetaja: Kaspar ViilupHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: