Raamatukunstnik Urmas Viik pani Muhu inglid kaante vahele ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Ülo Josing / ERR

Raamatukunstnik Urmas Viik julgustab oma viimasele raamatule "Muhu inglid" illustratsioone luues kasutama Muhu mustreid ja märke, kuid seejuures tuleks neid mitte ainult kopeerida, vaid ka ise luua, nii nagu tegid seda vanad muhulased.

"Muhu inglid" visandid ootasid teostamist ja kirjastajat aastaid, kuid nüüd on raamat valmis ja illustratsioonid tutvumiseks Kondase kunstikeskuses, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Kujundi maailm oli tegelikult olemas juba üsna varakult, nagu ka nimetus "Muhu inglid". Ja siis ma võtsin ühendust Kadri Tüüriga, keda ma tundsin, ja tema pani selle sõnalise materjali kokku, millest sai raamatu tekstiline sisu," kirjeldas Viik.

Ta lisas, et tavaliselt raamatut tehes mõtleb ta alati sellele, kuidas graafika võiks välja näha seina peal. "Sest see on pisut erinev, kas ta on raamatus koos tekstiga või on vabagraafilise lehena seina peal," selgitas Viik.

Muhu juurtega Urmas Viik ütles, et Muhu pärandkultuur on üüratult rikas, ent selle etnograafiline kuvand on ajas moondunud. "Ma tahtsin kasutada neid tuntavaid elemente, aga neid siduda kaasaegse olmekultuuri või ka linnakultuuri elementidega, sest pärandkultuur minu selge veendumuse kohaselt eksisteerib ikkagi korralikult siis, kui see on pidevalt töötluses ja edasiarenduses, mitte kopeerimises," rääkis Viik.

Näitusel saab näha ka Urmas Viigi Muhu aineliste puit- ja portselaninglite kogu. Tegemist on veel toorikutega, kuid neil kõigil on lootust saada iseseisvaks kunstiteoseks. "Tahakski teha oma pisikese galerii nende haoks, seal võib-olla kunagi tulevikus saab neid näha," lubas Viik.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: