Sopran Katrin Targo laulis jõulukontserdil Viinis ka uusteoste esiettekandeid ({{commentsTotal}})

Katrin Targo
Katrin Targo Autor/allikas: Pärnu Ooper

Eesti lauljataril Katrin Targol Viinis on ka jõulukuu esinemistest tihe. Vähemalt tosinal kontserdil on tal ülesastumised solistina, Viini järel veel Tallinnas ning ka Saksamaal ja Prantsusmaal Strasbourg'is.

Nagu varemgi, on Katrin Targo pidevalt kutsutud solistiks ja ansamblitesse Wiener Residenzorchesteri klassikalistes meelelahutuslikes kavades, seekord 1. ja 7. detsembril Auerspergi palees, kus ta partnereiks olid solistidena Dmitri Solovjov ja Victor Schilovsky, kontsertmeistri puldist juhatamas Arpat Patkolo ja Daniel Auner.

Reedel 2. detsembril, samuti 5. ja 13. detsembril laulis Katrin Targo tellitud kontsertidel.

Pühapäeval 4. detsembril toimus Viini ühes kuulsamas, St. Stephani katedraalis traditsiooniline hommikune kontsert-missa, kus Katrin Targo ning Domorchester St. Stephan ja Vokalensemble St. Stephan esitasid itaalia helilooja ja preestri Licinio Refice (1883 – 1954) „Missa in honorem Sanctae Clarae Assisiensis“. Ettekannet dirigeeris Markus Landerer, orelil oli kaastegev Konstantin Reymaier.

Sama päeva öösel kõlas Viini Karlskirches Wolfgang Amadeus Mozarti surmatunnil taas tema „Requiem“, nüüd laulis seda suur koor Inglismaalt Run by Singers, juhatas Jeremy Jackman, solistideks sopran Katrin Targo kõrval kreeka alt Elsa Giannoulidou, tenor Hans-Jörg Gaugelhofer ja bass Helmut Höllriegl.

Reedel 9. detsembril olid Viini Peterskirches Katrin Targo soleerimisel ettekandel Johann Sebastian Bachi kantaadid BWV 61 ja BWV 147. Juhatas Martin Garand, mängis Ensemble Viennensis.

Pühapäeval 11. detsembril leidis Viini happeningilaval „Dorf“ lasteooperi „Noa laev“ jõuluetendus, millel kõlas mitmeid sobivaid aariaid ja katkendeid tuntud ooperitest. Katrin Targo esines Noa naise Estheri ja Pinguina osades, tema laulis Konstanze aariat „Martern aller arten“ Mozarti ooperist „Röövimine serailist“ ning Ariadne aariat „Es gibt ein Reich“ Richard Straussi ooperist „Ariadne Naxoselt“. Lavastuse autor oli Anne-Gretl Ritzel, muusikaline juht ja klaverisaatja Hande Yusumut.

Eestlannast sopran Katrin Targo on Viinis edukas, sest talle kirjutasid kolm heliloojat esiettekandeks oma uued teosed. See leidis aset 15. detsembril nüüdismuusika kollektiivi Ensemble Wiener Collage (EWC) sündmuslikul jõulukontserdil, mida Arnold Schönbergi Keskuses juhatas ansambli asutajaid (1987), väga mitmekülgne muusik René Staar. Kontsert möödus suure menuga, kavas, mis orienteerus seekord idapoolsele ortodokssele-kristlikule traditsioonile, olid kõigi kümne uue teose esiettekanded(!) ning kontrapunktina sellele Schönbergi „Weihnachtmusik“. Katrin Targo osaks oli laulda esmakordselt kolm uut teost: René Staari enda „Raz v kreštšenski vetšerok“, Alexandra Karastoyanova-Hermentini lugu „Preboljava“ ning Katharina Blassniggi „Gavriil/Gabriel“ (venekeelsetel tekstidel). Kontserdikava lavastas Nadja Kayali. Võiks lisada veel paar sõna viiuldaja, dirigendi ja helilooja René Staari (sünd. 1951 Grazis) enda kohta. Ta on õppinud paljudel erialadel mitmes muusikakõrgkoolis, Viini kõrval sh ka Stockholmis ja Helsingis, tema karjääri alguse suurhetki oli esinemine viiulisolistina Leonard Bernsteini sünnipäevakontserdil „Carinthia suvel“ maestro kohalviibides; ta on mänginud Viini Riigiooperi orkestris; nimetatud u. 12-liikmeline ansambel EWC koosneb Viini Filharmoonikute mängijatest, 2009. aastal dirigeeris seda ka Pierre Boulez. EWC on Schönbergi keskuse resideeriv ansambel alates 1998. aastast. René Staar on ka menukas helilooja.

Pühapäeval, 25. detsembril laulab Katrin Targo taas Eestis koos kooriga Collegium Musicale „Jõulutunnelil“ Tallinna Niguliste kirikus.

Aastalõpul on eesti sopran kutsutud Budapesti Johann-Strauss-Orchesteri solistiks nende kolmel külaliskontserdil – 30. detsembril Saksamaal Wormsis, 31. detsembril Prantsusmaal Strasbourg'is ja viimaseks juba 1. jaanuaril taas Saksamaal Ingolstadtis. Kontserte dirigeerib Christian Birnbaum.

 

Toimetaja: Madis JärvekülgHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: