Arvustus. Mick Pedaja sammud tipu poole ({{commentsTotal}})

Mick Pedaja
Mick Pedaja Autor/allikas: Rene Suurkaev / ERR

Uus plaat

Mick Pedaja

"Hingake/Breathe" (MIB Label Services)

8/10

Käesoleva päris pulbitseva ja tihke kodumaise muusika-aasta harjal on Mick Pedaja see muusik, kelle esiplaanile tulek on viisakat haipi ka igakülgselt õigustanud. Elegantselt hõlmapidi maitsekas meinstriimis, teise varrukaga vaimsuses, mis ei ole rikutud elukaugest või naiivsest esoteerikast. Nagu alati, on kõige haaravamad uued asjad märkamatu kombinatsioon tuttavlikest joontest, mille teeb unikaalselt värskeks just kokkuliide.

Pedaja debüütalbumi avaloos "Follow The Light" hüppavad maskeerunud kuues välja Ewert And The Two Dragonsi emo-folk-vokaalijooned ja järgnev "Arm & Hirm" viskab juba märksa rohkem kaarte õhku; jätkuvaid folktoone satureerivad värsked souli ja RnB-vihjed, ugridroonid ja paljuräägitud Messi-aegsed Sven Grünbergi häälevärelused. Pala "Valgeks" ballaadlik vorm haagib külge metropolide futuursed unerütmid - Pedaja leitud saundi vormijatena toimivad orgaaniliselt ka praegused hittprodutsendid Kostja Tsõbulevski ja Raul Ojamaa.

MIski arusaamatu nihe aga tekib muidu suurepärase plaadi keele-eelistuses; inglise- ja eestikeelsed lood justkui sulanduvad, aga kaotavad lõpliku poolehoiu kuhugi ebamäärasesse universaalsuseihasse. Äkilise skaalamuutuse toovad ülimalt isikliku puutega hämar-igatsev "Koju" ja sellele järgnev, Eesti Lauluga tähelepanusõõri jõudnud monumentaalne ja ehk liigagi üldistav "Seis".

Eplikismid ja Marten Kuninga võrgutusvõtted on täiesti leitavad bluusfolkivas laulus "Avan silmad" ja peibutavas hõllanduses "Reflections". Plaadi väljajuhatus "Sleepy Waves" on koht, kus kena kogumi traagelniidid hakkavad aina enam välja paistma ja hargnema - NÖEPilik mikroreiv on väljajäänuk, mis jätab küll asjad jahedalt lahti, aga annab ka märku kergest kiirustamisest kesta kokku saamisel. Kindlasti aga on Mick Pedaja haaranud leebelt enda kätte territooriumi, millel eesti muusikas on hakanud paras defitsiit tekkima - südamest tulev autorimuusika, kuhu laotatud tundepildid pole pelgalt skemaatilised ja mida ei varjuta liigne ebakindlus oma ehtsa hinge paljastamisel.

Toimetaja: Valner ValmeHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: