Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Apollo ei müü enam Ilmamaa ega Pegasuse raamatuid

{{1482999164000 | amCalendar}}
Apollo raamatupood Tallinnas Solarises.
Apollo raamatupood Tallinnas Solarises. Autor/allikas: PM/Scanpix

Apollo raamatukauplused lõpetasid üleeile lepingu kirjastustega Ilmamaa ja Pegasus. Apollo Holding OÜ juhatuse liige Mauri Dorbek kinnitas lepingute lõpetamist, aga ütles, et tänase seisuga on mõlemad kirjastused saanud uued lepinguprojektid.

27. detsembril saatis Apollo Holding OÜ juhatuse liige Mauri Dorbek kirjastustele Ilmamaa ja Pegasus lepingu ülesütlemise teate, mis tähendab, et alates järgmise aasta märtsist ei ole nende kirjastuste raamatud Apollo raamatupoodides enam saadaval.

"Ilmamaale võivad lisanduda teisedki kirjastused, sest Apollo sooviks on olla eelkõige meelelahutuskeskus, mitte niivõrd spetsialiseeritud ja võimalikult laia valikuga raamatupood," ütles Ilmamaa esindaja Mart Jagomägi, lisades, et pikaajalise koostöö lõpetamise Apollo poolt tingis see, et Apollo ei suuda või ei taha võtta Ilmamaalt raamatuid müügiks samadel tingimustel, millistel teine Eesti suurem raamatupoodide kett Rahva Raamat AS, vaid soovib neid saada endale soodsamatel tingimustel. "Ilmamaa jällegi ei pea Apollole eelise andmist põhjendatuks."

Apollo raamatukauplused võtavad alates 2017 jaanuarist kirjastustelt 2 protsenti raamatu pealt tasu rohkem. Jagomägi kinnitusel nemad sellega nõus ei olnud, mispeale Apollo lepingu Ilmamaaga lõpetas.

"Me ei jäänud nõusse Apollo poolt peale sunnitud tingimustega, mispeale saatis Apollo teate lepingu lõpetamisest," ütles kirjastuse Pegasus juhatuse liige Andres Tiisler ERRi kultuuriportaalile. "Minu jaoks on see arusaamatu, sest me pakkusime Apollole lahendust, et nemad saaksid rohkem raha ja meie ka ei kannataks."

"Apollo saab sellisest sammust ainult kaotada," lisas Tiisler. "Tegelikult mõlemad pooled saavad ainult kaotada."

Uued lepinguprojektid

"Oleme hetkeseisuga saatnud kaks lepingulõpetamise teadet, need on kirjastus Ilmamaa ja kirjastus Pegasus," kinnitas Apollo Holding OÜ juhatuse liige Mauri Dorbek ERRi kultuuriportaalile. "Mõlemad kirjastused on ka tänase seisuga saanud uued lepinguprojektid, nagu kohtumisel kirjastustega kokku sai lepitud."

Dorbek lisas, et väga kurb on vaadata, et kaks kirjastust on omavahelised lepingulised läbirääkimised toonud meediasse. "Meil on nii suuremaid kui ka väiksemaid partnereid kokku ligikaudu 1500 ja nende kõikidega eraldi lepingud, igaühega omaette tingimused, mis on konfidentsiaalsed. Seega antud lepingusisusid me ei tohi avalikult meedias kommenteerida."

"Mis puudutab kirjastus Ilmamaa pressiteadet, siis veelkord, Apollo soovib kõigi kirjastuste toodangut müüa, samamoodi Ilmamaa oma. Usun, et oleme seda ka tublisti teinud," ütles Dorbek.

Dorbek vaidleb vastu Ilmamaa direktori Mart Jagomägi väitele, justkui Apollo ei sooviks olla spetsialiseerunud raamatupood. "Oleme sel suunal kogu aeg tööd teinud ja plaanime ka edaspidi teha. Vastasel juhul ei omaks Apollo viiteteist raamatupoodi üle Eesti."

Tiisleri sõnul moodustavad Apollo raamatukauplused Pegasuse kirjastuse müügist 30 protsenti. Kuidas seda kompenseerida? "Otsime täiendavaid võimalusi," ütles Andres Tiisler. "Mõned ideed on. Panustame internetti rohkem." Tiisler ütles, et lootus siiski jääb, et lepingud vaadatakse tulevikus üle.

Praeguse seisuga pole järgmise aasta märtsist alates Apollo raamatupoodides enam saadaval sellised sarjad nagu "Eesti mõttelugu" ja suures osas ka "Avatud eesti raamat", lisaks paljud luulekogud (Artur Alliksaar, Ernst Enno, Indrek Hirv, Hando Runnel jne.) jpm, samuti Pegasuse ilukirjandusteosed, sealhulgas kõrgel tasemel põnevikevalik, samuti dokumentalistikakirjanduse valik, rikkalikult noortekirjandust jm.

"Apollo pärast ei pea siiski muretsema, sest juba varasemalt kinnitas Apollo Holding OÜ nõukogu liige Ivar Vendelin, et Apollo ei pane isegi mitte tähele, et ta enam Ilmamaa raamatuid ei müü," märkis Mart Jagomägi veel ERRi kultuuriportaalile.

Pegasus kutsub kirjastusi jõude ühendama

"Kõik kirjastused, ühinege, ärge olge nõus Apollo poolt pealesurutavate tingimustega," kutsus üles Andres Tiisler.

Tänapäeva kirjastuse juht Tauno Vahter kinnitas kultuuriportaalile, et nende koostöö Apollo raamatukauplustega jätkub.

"Ekspress Grupi raamatukirjastuse Hea Lugu ja Apollo vahelised läbirääkimised on kokku lepitud uue aasta esimeseks nädalaks, nende tulemust ei oska prognoosida," kommenteeris kirjastuse Hea Lugu tegevjuht Tiina Kaalep.

Kirjastuse Varrak peatoimetaja Krista Kaer kinnitas Varraku ja Apollo koostöö jätkumist. "Varraku raamatuid müüakse Apollos," ütles Kaer.

Tallinna Ülikooli kirjastuse peatoimetaja Rebekka Lotmani sõnul jätkavad nad koostööd Apolloga.

Menu kirjastuse juht Janari Lage teatas, et tal on kohtumine Apollo juhatajaga 4. jaanuaril.

"Koolibri ja Apollo vahel läbirääkimised veel käivad, aga loomulikult me ei soovi, et raamatute hinnad ostja jaoks veelgi tõuseksid," ütles Koolibri peatoimetaja Kadri Rahusaar.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: