Arvustus. Hästiõlitatud Metallica kaante vahele püütud mürin  ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Metallica
Metallica Autor/allikas: promomaterjalid

Uus raamat

Mick Wall
"Enter Night: Metallica biograafia"
Tõlkinud Mari-Ly Tiitsmaa
544 lk

Koolibri 2016Metallica on nähtus omaette. Tegutsemisaja jooksul on müüdud üle saja miljoni plaadi ja bänd on jätkuvalt heas vormis, nagu seda tõestas möödunud aasta lõpul ilmunud uus album "Hard-wired…To Self-Destruct". Bändi edulugu väärib tähelepanu. Miks pagan see ikkagi on nii, et ühtedest garaažis kitarrimänguga ennast ja teisi piinavatest mässumeelsetest vinnilistest nagadest saavad staarid ja teistest mitte? Neid viimaseid on muidugi märgatavalt rohkem.

Metallica hinnatud biograafia autor Mick Wall on tuntud briti muusikaajakirjanik ning raadio- ja telesaadete juht, kelle karjäär algas pungi ja new wave’i õitseaegadel, seega siis juba üsna ammu. Kui enamasti piirdub rockiraamatute autorite kokkupuude oma tegelastega mõne kontserdi külastamise või äärmisel juhul pressikonverentsiga, siis Mick Wallil on erinevatel ajajärkudel olnud Metallicaga üsna otsene side ja mõistagi ei saa autor seda kasutamata jätta.

Mick Wall on kirja pannud ka paljude teiste maailmakuulsate muusikute ja ansamblite, näiteks Black Sabbathi, Ozzy Osbourne'i, Iron Maideni, AC/DC ja Guns N’ Rosese biograafiad. Mees kahtlemata teab, millest kirjutab, sest tema kirg metali eri vormide suhtes väärib märkimist. Kindlasti saaks ta ka enda vahetutest ajakirjanikukogemustest suurepärase autobiograafia, üksikuid vihjeid ta siin-seal poetab ja nende põhjal otsustades oli briti muusikaajakirjaniku põli ikka päris raju. Kui korralikule elukogemusele liita faktitihedus ning osav sõnaseadmisoskus, saab suurepärase tulemuse. Metallica tüübid ise ning muidugi rohked fännid hindavad seda teost ja on ka põhjust. Fakte oskaks muidugi ka arvuti ritta seada, Wall aga suudab neid mõtestada ning laiemasse konteksti asetada, mis on väga väärt oskus. Raamatu tõlge on samuti ladus ja professionaalne ning lugedes ei pea melomaan kordagi peast kinni haarama, mida paraku eestikeelsete tõlke-rockiraamatute puhul kahetsusväärselt tihti juhtub.

Fännid muidugi arvavad, et bändid ei tohiks muutuda, eriti metalgrupid. Ega enamik tegelikult ei muutugi ning käristavad läbi aastakümnete samu riffe. Metallica muusika võib meeldida või mitte, kuid bänd on pidevas arengus, nad proovivad ikka midagi uut. Vahel õnnestub, vahel üldse mitte. Tagasivaade maailma ühe tobedaima nimega bändi ehk Metallica arengu elu- ja ajajärkudele on päris huvitav ja õpetlik lugemine, kus leidub draamat, aktsiooni, komöödiat, groteski, reetmist, alkoholi, narkootikume ja raha, palju raha. Võrdlemisi noore rockkontserdikultuuriga eestlastel on ehk huvitav lugeda, kuidas suurtel festaritel omal ajal asjad käisid. Doningtonis näiteks oli 1985. aastal publikul kummaline traditsioon loopida lavale kusega täidetud plastpudeleid. Kui tollal kuulsuse tipul olnud Marillioni ninamees Fish sai lubada endale publikut veidigi manitseda, siis alles pisitasa tuntust koguv Metallica oli oma nördimuseks pressitud sinna esinema puudlisoenguga Ratti ja Bon Jovi vahele ning neil polnud midagi kobiseda, kõik tuli ära kannatada. Mehed kannatasid ka, hambad ristis, ja peagi olid käes ajad, kus nad said lavalt ise veel võimsama märuli korraldada.

Kuigi see pole eriti tuntud seik, on Metallica loomingut mõjutanud tegelikult nii Bach kui Ennio Morricone, varasest Pink Floydist rääkimata. Huvitav on lugeda Rootsis liiklusõnnetuses hukkunud kummalise hipi Cliff Burtoni lühikeseks jäänud elust ning tugevast mõjust bändi loomingule.

Bänd on käinud läbi mitmest hakklihamasinast ja püsib endiselt koos. Metallica on algusest peale rõhunud lihtsa inimese bändi olemusele. Tupeeritud soengud, trikoopüksid ja värvitud silmad pole nende maitse. Raamatust tuleb veidi irooniliselt välja, et lihtsa-inimese-imago üks kultiveerijaid oli bändi asutaja, nutikas majandusmees ning osav manipulaator, rikkast perest pärit trummar Lars Ulrich.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: