Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Filipp Kruusvall DocPointist: festival on platvorm selleks, et näidata valusaid ja ebamugavaid teemasid

Jess Bianchi
Jess Bianchi "Given" Autor/allikas: Kaader treilerist

25. kuni 29. jaanuarini toimub Tallinnas taas dokumentaalfilmide festival DocPoint, mis toob viieks päevaks Eestisse dokfilmide paremiku. "Vikerhommikus" rääkis DocPointi programmikoostaja Filipp Kruusvall festivalist lähemalt.

DocPointi programmikoostaja Filipp Kruusvall selgitas "Vikerhommikus", et festivali kavasse kuulub sel aastal 45 filmi. "See on üsna hea number, mis on ühest küljest küllalt suur, andes võimaluse vaadata maailmale dokfilmi prismast väga erineva nurga alt, aga samas on see piisavalt kompaktne arv, et jõuaks veerand tunniga kõigi filmide tutvustused läbi lugeda."

Samuti selgitas Kruusvall, et DocPointi näol on tegemist täiesti unikaalse festivaliga, mis toimub samal ajal kahes riigis. "Nimelt on Tallinna festival Helsingi DocPointi sõsarfestival, seega tunneme juba kaheksandat aastat tunneli puudusele vaatamata mõneks päevaks, et tegu oleks justkui kaksiklinnaga," ütles ta ja lisas, et tänu sellele olukorrale saavad nad lubada endale kõige värskemaid filme. "Helsingi toel saame need filmid Eestisse tuua."

"DocPointi filmid on enamasti kas inglise keeles või ingliskeelsete subtiitritega, sest tõlkimine on suur töö," ütles DocPointi programmikoostaja ja lisas, et samas on nad alati teinud eriseansse, kus on eestikeelne tõlge. "Sel aastal toome me Eestisse IDFA publiku lemmiku "La Chana - flamenkokuninganna", mis on minu selle aasta suurimaid üllatusi." Filmi näeb festivali raames kaks korda, eestikeelsete subtiitritega seanss toimub 27. jaanuaril kell 11 kinos Artis.

Kruusvall tõdes, et filmifestival erineb tavalistest linastustest mitmel moel. "Esiteks on see, et me saame tuua siia selliseid filme, mis tõenäoliselt muidu ei saakski kommertslikku levi ehk me võimaldame siia tuua teoseid, mis muidu Eestisse ei jõuaks," ütles ta ja lisas, et samuti on festival mõeldud selleks, et tekitada diskussiooni. "Festival on platvorm selleks, et näidata valusaid ja ebamugavaid teemasid, mis tavalevis ei oleks mõeldavad."

Huvitava fenomenina tõi Filipp Kruusvall välja, et DocPointi kava koostades tuli välja, et pooled festivali filmid on teinud naisrežissöörid. "Need filmid ei ole samas pehmetel, naistele mõeldud teemadel, vaid naisrežissööride filmid on tehtud ohu piiril, riskides oma eluga," tõdes ta.

Lisaks filmidele korraldab DocPoint sel aastal ka ühe kontserdi. 28. jaanuaril kell 20 toimub Arhitektuuri- ja Disainigaleriis Robert Jürjendali kontsert. "Võib tulla kuulama filmimuusika maailma astunud aasta muusiku esinemist," selgitas Kruusvall.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "Vikerhommik"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: