RMK Tallinna kontoris näeb Lorida Heina fotolavastusi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Näide Loreida Heina loomingust
Näide Loreida Heina loomingust Autor/allikas: Loreida Hein

Sisearhitekt Loreida Hein avas 17. jaanuaril RMK Tallinna kontori aatriumis installatsiooni "Seeking Souls" – fotolavastused Eestis ja Islandil.

"Seeking Souls" ("Otsivad olendid" ehk "Hingi püüdes") on fotolavastuste seeria, mida inspireerisid Eesti ja Islandi loodus ja heliskulptuurid. Piltide narrativi loovad kontekstuaalselt ümberpaigutatud väekad elemendid, millega kunstnik on reaalsust moonutanud. Tegemist on eksperimentaalse rändnäitusega, mis olenevalt asukohast eksponeerib erinevaid töid erinevas seades ning vastavalt sellele, millised kaadrid saavad kõrvuti, muutub vaataja jaoks ka jutustuse kulg.

Näitus oli 2016. aasta sisearhitektuuri aastapreemiate nominent ning on üles seatud ruumis, mis oli Eesti Sisearhitektide Liidu aastapreemia 2013 avaliku ruumi kategooria üks võitjatest.

Lorida Heina jaoks algas lugu aastal 2012, kui ta kuulis, et eestlased ehitasid pisikesse külla Islandi idarannikule ümara betoonskulptuuri Tvísöngur – tänutäheks meie iseseisvuse tunnustamise eest esimese riigina aastal 1991.

Hein otsustas omalt poolt tekitada silla Tvísönguri ja tolle Tallinnas asuva tahulise analoogi Cromatico vahel, mis püstitati lauluväljaku parki 2011. aastal, kui Tallinn oli Euroopa kultuuripealinn. Mõlema teose ehk mitmekõlaliselt resoneeriva ruumiansambli autor on saksa skulptor Lukas Kühne, vahendab näituseteade.

Näituse esimesed kaadrid on üles võetud hoopis Järlepa rabas, kui ühel momendil puuris iidvana tamme okste vahelt läbi õhtune päiksekiir.

Aasta hiljem läks kunstnik sama tamme juurde tagasi koos müstiliste metshaldjate ning "üles võetud" Cromaticoga, et jäädvustada reaalsuse muutmise eksperimente.

Loreida Hein: "Seejärel rändasid kangale prinditud Cromatico ja Tamm koos minuga koduses Eestis ja tuulisel Islandil, aga ka asustamata kivisel Rootsi saarekesel ja kuumas India päikeses, et näha, kuidas muutuv taust, vorm ja materjal muudab objekti mõju või vastupidi – et luua kardinaalselt erinevate paikade vahel tugev side. Loomulikult jõudsime ka Islandi Tvísönguri juurde."

Viimati oli näitus üleval 2015. aastal Kultuurikatla aias PADA, enne mida toimusid pisemad installatsioonid Viljandimaal, Tartumaal, Põlvas, Värskas ja Vormsil.

Näitus on avatud RMK Tallinna kontoris (Toompuiestee 24) 17. märtsini.

Toimetaja: Madis Järvekülg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: