Arvustus. Run The Jewels ei tembi võitvat valemit

Run The Jewels: Killer Mike ja El-P
Run The Jewels: Killer Mike ja El-P Autor/allikas: Pressimaterjalid

Uus plaat

Run The Jewels

3 (RED)
8/10

Kolmanda albumi ajaks võib julgelt öelda, et Run The Jewels on läbi löönud. Mõlemal liikmel (El-P ja Killer Mike) on räpimaailmas pikk ja edukas teekond olnud, aga seda rohkem pühendunud kuulajaskonna ja kriitilise vastukaja kui laiema populaarsuse osas. Täpseid numbreid teadmata tundub RTJ mõlema jaoks seni edukaim etapp olevat.

See on tänuväärne, kuna on leitud valem (või pigem vast kooslus), mis töötab. "Run The Jewels 3" sisaldab tehniliselt tugevat ja end intensiivsusega kehtestavat räppimist, El-P’le tuttavalt jõulisi biite ja hästi valitud külalisi (Danny Brown, Kamasi Washington). Nagu kombeks, ollakse üpris poliitilised – ajad on sobivalt keevalised, kuigi El-P on düstoopiahõnguliste lugude peale mihkel sõltumata sellest, kes parasjagu pukis on, ja ka Killer Mike’i loomingus on see mänginud sama järjekindlat rolli kui hommikune kohv. Ka niisama kõvatamise õilsale kunstile pühendatakse omajagu aega. Jätkuvalt tempereerib seda mängulisus – juhtub tõsiseid asju ja räägitakse tõsiseist asjust, aga ei võeta end liiga tõsiselt.

Hetkel mõjub RTJ värskelt, aga kolmanda albumi puhul on ta juba tuttavam – esimese ja teise Run The Jewelsi plaadi vahel oli märksa lihtsam erinevusi välja tuua kui teise ja kolmanda vahel. Seniste muljete põhjal on see nagu vaade samale näole teise rakursi alt – kord tundub, et plaat on eelmisest mahedam või mitmekihilisem, teisalt on see sama agressiivne kui eelnev; lisaks oli juba RTJ2 päris nüansirohke. Kui midagi, siis kerkib vast esile see, et eelmise plaadiga saadi kõige süngemad mõtted hingelt ära (näiteks Killer Mike’i ülestunnistus rasedale naisele kokaiini müümise osas) ja edasi läheb asi klaarimaks. Kumbki pole pehme südamega, küll aga on need mõne kivi võrra kergemaks saanud. Näiteks sobib "2100", mis samuti mõjub düstoopiliselt, aga tõstab esile seda, kuidas kurjuse vastu aitab lootus ja elujaatus.

Eelmainitud tuttavlikkust ja duol välja kujunenud selget identiteeti arvestades on huvitav jälgida, kas ja kuidas nad leiavad mooduseid oma loominguga edasi mängida ja sellest uusi tahke leida. Ääretult hea meel on nende edu üle aga nii või naa. 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: