Märt-Matis Lill ja Tõnu Kõrvits valiti "Maailma muusika päevadele" Eestit esindama ({{commentsTotal}})

Märt-Matis Lill
Märt-Matis Lill Autor/allikas: heliloojate liit

Rahvusvahelise Nüüdismuusika Ühingu (ISCM) korraldatava festivali "Maailma muusika päevad" (World Music Days) kavasse valiti tänavu esindama Märt-Matis Lille teos "When the Buffalo Went Away" ja Tõnu Kõrvitsa teos "The Songs of Songs of Songs".

ISCM on kaasaegse muusika valdkonna suurim rahvusvaheline võrgustik, mis ühendab üle 50 riigi, lisaks alaorganisatsioonidena festivale või uue muusika keskuseid. "Maailma muusika päevad" on ISCMi tegevuse üks tähtsamaid väljundeid. Heliloojate jaoks on tegemist ühe aasta olulisema nüüdimuusikasündmusega, teatab heliloojate liit.

Märt-Matis Lille teos "When the Buffalo Went Away", mida esitab Vancouveris ansambel Standing Wave, põhineb tasandike indiaanlaste hulka kuuluva Crow hõimu pealiku sõnadel, millega ta kirjeldas napisõnaliselt oma kultuuri hääbumist.

"Mulle tundub, et praegusel hetkel, kus tasandike hõimud – eelkõige lakotad – ja nende õigused oma maale on jälle vägagi ajakohaseks muutunud, on see lugu saanud samuti ühe olulise aktuaalse mõõtme juurde," kommenteeris helilooja Märt-Matis Lill oma teost.

Tõnu Kõrvitsa teose "The Songs of Songs of Songs" kannab ette naiskoor Elektra. Kõrvits on ka varem kolmel korral Eestit esindanud: 2007 Hong Kongis, 2011 Zagrebis ja 2013 Košice´s. Antud teose eestikeelne nimetus on "Laulud Laulude Laulust". Tekst on pärit Ülemlaulust ja selle on tõlkinud Isa Vello Salo. 

Tava kohaselt tutvustab festival igalt liikmeskonna maalt vähemalt ühe helilooja teost. Varasemalt on ISCMi festivalil Eestit esindanud näiteks heliloojad Tatjana Kozlova-Johannes ja Helena Tulve, Mirjam Tally, Páll Ragnar Pálsson ning Liisa Hirsch.

Igal aastal korraldatakse festival erinevas liikmesriigis. Tänavu toimuvad ISCMi "Maailma muusika päevad" 2.–8. novembrini Kanadas, Vancouveris. Eesti Heliloojate Liit on ISCMi liige alates 2005. aastast ning aastal 2019 on Eesti valitud ISCMi suursündmuse võõrustajaks.

 

Toimetaja: Madis JärvekülgHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: