Peeter Helme: tänavanimed kultuurseks! ({{commentsTotal}})

Vaade Telliskivi tänavale
Vaade Telliskivi tänavale Autor/allikas: kultuur.err.ee

Olen siinsamas ennegi kurtnud, et kõik Eesti linnad ei hinda oma kultuuripärandit võrdselt ega osuta väärilist tähelepanu olulistele isikutele, kes nendes linnades on elanud ja tegutsenud. Tartus ja Pärnus on selles osas asjad paremad, Tallinnas näiteks kehvemad.

Ülimalt paljude Tallinnaga seotud suurkujude mälestust me linnaruumis ei kohta. Kujusid või tahvleid, mis nende elu- või tegutsemiskohti meenutaksid, võiks olla rohkem. Aga mitte ainult kujusid ja tahvleid. Võimalusi meie kultuuri ja ajalukku panustanuid meenutada on teisigi.

Täpsemalt jäin mõtlema tänavate ja väljakute nimedele. Jajah, meil leidub omajagu tänavaid, millele on antud tähtsate kultuuriheeroste, teadustegelaste ning riigimeeste nimi, kuid omamoodi tore viis kinnistada kultuuripärandit seisneks ka selles, kui mitte ainult piirduda möödaniku suurkujude eneste nimedega, vaid kasutada ka raamatutes, teatritekstides või filmides esinevate tegelaste nimesid. Olemas on küll mõni Kalevipoja, Vanemuise, Tuuslari või Väikese Illimari tänav, kuid potentsiaali oleks enamaks.

Olgem ausad: tänavad nimega Kesk, Soo või Puiestee eriti ei inspireeri ja mõjuvad armetult, ebaoriginaalselt. Muidugi pole mõtet hakata kampaania korras Eesti linnade tänavate nimesid ümber muutma. Sageli kannab tänava nimi endas ajalugu, kohaidentiteeti või mingit loogilist põhjust ning võib oma lihtsuses mõjuda soojalt ja koduselt.

Kuid samas oleks ju päris vaimukas, kui saaks elada Aatomiku või Sipsiku või näiteks Toomas Nipernaadi tänaval. Muidugi peab sedalaadi tänava nimi olema hästi põhjendatud. Seda nii juhul kui tegu on mõne uue tänavaga kui ka juhul, kui keegi peaks tänava nime muutma hakkama: oleks ju täitsa sümpaatne anda mõne armastatud kirjanduskuju nimi tänavale, millel on selle looja või tegelase endaga mingi seos.

Võib muidugi küsida, mis on sellise tegevuse mõte – kellele või millele see midagi annab?

Sedalaadi nimevalikut võiks pidada pedagoogiliseks kõige üldisemas mõttes, sest sunnib see ju ka neid inimesi, kes kultuuriga sinasõbrad pole, mõtlema ja ehk ka uurima, miks just selline tänavanimi. Mine tea – võib-olla võidab siis kirjandus rohkem lugejaid või teater enam vaatajaid?

Veidi filosoofilisemaks minna katsudes annaks sedalaadi väljamõeldud tegelaste kinnistamine kultuuris tunnistust, et võib-olla on väljamõeldises rohkem tõde ja tegelikkust kui esmapilgul tundub. Võib-olla on mõni justkui väljamõeldud tegelane rohkemgi päris kui mõni lihast ja luust inimene ning tal on meiega võrdselt eluõigust? Või on see mõttekäik pisut liiga uljas? Isegi kui on, siis ometi on tõsi ju see, et kirjanduskujude eluiga võib osutuda pikemaks lihtsurelike omast.

Sipsik ei sure iial, ta ootab alati, et Anu – või mõni teine tüdruk või poiss – temaga uuesti mängiks ning eks mängibki. See juhtub siis alati uuesti, kui keegi Eno Raua raamatut loeb. Samuti jääb Toomas Nipernaadi igavesti seiklema Eesti külateedele ja -tänavatele. Ta ei sure kunagi.

Miks mitte seda surematust alla joonida ning anda Nipernaadi nimi mitte ainult viinapudelile, vaid ka mõnele tänavale, mida mööda kõndimas võiks teda ette kujutada. See annaks lisakihi kultuurile, mõtestaks meid ümbritsevat ruumi ja kasvataks vaimset heaolu. •

Kõiki Vikerraadio päevakommentaare on võimalik kuulata Vikerraadio päevakommentaaride lehelt.

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil arvamus@err.ee. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel.

Toimetaja: Valner Valme

Allikas: Vikerraadio päevakommentaarRein Raud.

Rein Raud: humanitaaria muudab inimesed raskemini programmeeritavaks

TLÜ kirjastus andis äsja välja TÜHI Aasia uuringute ja kultuuriteooria professori Rein Raua raamatu “Tähenduste keeris. Tervikliku kultuuriteooria visand”. Kirjastuse peatoimetaja Rebekka Lotman küsitles sel puhul autorit.

Teisipäeval, 3. aprillil kell 16 toimub Tallinna Ülikoolis ka kolmas Tallinna Ülikooli humanitaarteaduste instituudi (TÜHI) pop-up-seminar, mille fookuses sedapuhku Rein Raua teos on. Seminari kannab üle ERRi kultuuriportaal.

FILM
Adel Karam võitis Toni rolli eest parima meesnäitleja auhinna eelmise aasta Veneetsia filmifestivalil, kus "Solvang" esilinastus.

Arvustus. Vaikimise vali kõla

Uus film kinolevis
"Solvang" ("L’ Insulte")
Režissöör Ziad Doueiri
Osades Adel Karam, Kamel El Basha, Camille Salameh, Diamand Bou Abboud, Rita Hayek jt.

TEATER
KIRJANDUS
„100 aastat kirjandust“

"Suud puhtaks": Eesti kirjandus – džungel või püramiid?

Keele üks elujõulisuse märke on kindlasti keele kirjasõnas paberile jõudev looming, mis aja möödudes muutub ühiskonna tüvitekstiks. Taolist kultuurihierarhia ehitamist kõik aga ei poolda. Kaanonlikule lähenemisele vastandujad soovivad näha kirjandust kui metsikut džunglit, kus võrdsed autorid arendavad kirjakeelt ilma grammatilise paineta.

KUNST
Linda Kaljundi ja Tiina-Mall Kreem näituse kataloogiga.

Kumu ajaloonäituse kuraatorid: ka kaasaeg on ajaloo vang, aga kunstnikud on vähem huvitatud selle taasesitamisest

Neljapäeval, 14. märtsil avati Kumu 3. korrusel näitus "Ajalugu pildis – pilt ajaloos". Näitus küsib, kuidas on pildid läbi aegade aidanud kujundada arusaama Eesti ajaloo tähtsamatest mälupaikadest – sündmustest, tegelastest ja sümbolitest. Palusime näituse kuraatoritel Tiina-Mall Kreemil ja Linda Kaljundil veidi näituse ja oma uurimistöö tagamaid avada.
Küsimusi esitas Kumu näituste koordinaator Triin Tulgiste.

Arhitektuur
Arhitektuurikeskuse välkloeng "Külmavõitu"

Video: arhitektuurikeskuse välkloeng "Külmavõitu"

Enne kui jõuame mõneks suvekuuks unustada, mida tunneb keha, kui astuda +22 temperatuuriga toast –22 kraadise pakasega talvisele tänavale, kutsus Eesti Arhitektuurikeskus kõiki kinno Sõprus välkloengule. ERR kultuuriportaal kandis sündmuse üle ja jäädvustas videos.

Aasta betoonehitis 2017

Selgusid aasta betoonehitised 2017

Lisaks emakeelepäevale on täna ka betoonipäev. Eesti Betooniühing kuulutas sel puhul välja konkursi "Aasta betoonehitis 2017" võitjad.

MUUSIKA
Arvamus
Punk oli Dick Hebdige’i sõnul näide nn kineetilisest subkultuurist, mis ei seo ennast kindlate väärtustega, vaid ühendab eri elemente brikolaaži põhimõttel, lubades end sellisena võrrelda dadaismi ja sürrealismiga.

Tõnis Kahu. Ebapüha keeldumine

Punk nõudis oma põlvkonnale vahepeal reedetud ja kaduma läinud muusikat tagasi. Rokkmuusikalt tuli ära võtta erilisuse, üleoleku aura: "mitte kellelgi ei ole õigust olla staar".

Telemängufilm "Mehed ei nuta", Vladimir Sanini jutustuse "Lõbusate robinsonide saar" motiividel, stsenaristid Enn Vetemaa ja Sulev Nõmmik

Sada Eesti mõtet. Unetu paadi leidmisest

Vikerraadio on valinud välja sada mõtet, mis iseloomustavad seda, kes me oleme, kust me tuleme ja kuhu me läheme. Alates esmaspäevast, 8. jaanuarist kõlab "Vikerhommikus" kell 7.55 üks Eesti mõte. Kirjalikult avaldab mõtted ERR kultuuriportaal.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: