Linnar Priimägi. Kirjandus või mitte? ({{commentsTotal}})

Kaur Kender
Kaur Kender Autor/allikas: Eeva Esse/ERR

Krzysztof Zanussi filmis „Imperatiiv” palub noor matemaatikaprofessor Jumalat: „Läkita mulle märguanne!” Mispeale vastasmaja katuselt libiseb lumelaam. „Ah,” puhkeb noor mees naerma, „see on ju ainult füüsika!” — Üks on fakt — ja teine tõlgendus.

 

Kaur Kenderi õigeksmõist kohtus on nüüd fakt. Aga tõlgendus? Mida see tähendab, millise pretsedendi loob?

Ma olen Kauriga alati saanud mõtteid vahetada, me oleme selleks piisavalt erinevad, meil on, mida. Kurvastan alati, kui näen tema seletamatutest allikatest tulvavat entusiasmi raugevat, ta rämedust sametistuvat, ta nooruslikku sitkust taltuvat. Aga siis on ta ikka tulnud jälle puhanuna, provokatiivsena, väljakutsuvana — nii nagu omal ajal aguli koduõues akna taga vile, mis tähendas: „Kas välja saad tulla?”

Mulle ei meeldi see Kaur Kenderi tekst, milles prokurör Pähkel kahtlustas „lapspornograafiat” (no mis sõna see olgu!). Enam ei loeks ka Pierre Louÿs’ teatavaid teoseid. Aga küsimus on kunsti, ilukirjanduse sõltumatuses, mis on sõnavabaduse kunstiline analoog. Sõnavabadus on niikuinii meil deklareeritud. Nüüd deklareeritakse, et kunstiline sõna on veelgi vabam kui mittekunstiline — licentia poetica! Järelikult taandub küsimus kunstile: kas on kunst või ei ole?

Kunst on mõne meelest midagi tinglikku, elust eraldi hõljuvat. Sõnad, millest on tehtud kirjandus, ei ole mitte päris, vaid fiktiivne tegelikkus. See oli dekabristide protsessi ajal Pjotr Vjazemski argument, kui ta lükkas „kindlalt tagasi võimaluse, et sõnade eest võidaks kohut mõista nagu sooritatud tegude eest” (J. Lotman, Vestlusi vene kultuurist 2. Tlk Kajar Pruul. Tänapäev, 2006, lk 165). Sama väite toel tahtis Oudekki Loone riigikogus a priori dekriminaliseerida Kaur Kenderi kaasuse ettekäändel igasuguse kunstilise teksti. Niisiis — küsimus on jällegi, ikka jälle kunstis. Kas see tekst on kunst või ei ole?

Muidugi mõistab iga talumeeski, et mitte iga tekst pole kunstiline. Ta lähtub seejuures sellest tervest mõistusest, mida me nimetame talupojatarkuseks. Tõesti, tolle tarkuse kaaludel on üks tekst kirjandus ja teine ajakirjandus. Üht tuleb austada, teist uudistada. Üks nagu jääb, teine on asendatav. Igal aastal ilmub uus kalendriraamat, millest võib teha väljalõikeid, aga mida ei köideta nahka ega säilitata puhvetkapi klaasi taga.

Me peame leppima, et kunstil on omad tunnused, mis teda eristavad mittekunstist. Need omadused ei ole strukturaalsed (esteetika normid muutuvad, kunsti olemus mitte), vaid funktsionaalsed. Esiteks, kunst ilmub ainulaadsena. Ka siis näiteks, kui poisike retsiteerib sümpoosionil Homerost või kui teatris etendatakse — või ka omaette loetakse — kes teab kui mitmendat korda juba Phaidra lugu — kunst ilmub ainukordsena. Ja mis ta teeb? — Siin ongi konks.

Kui kunst on igas oma ilmumis ainuline ning uus, siis peab ta inimest muutma — kas ülendama või alandama. Kui ta kumbagi ei tee, siis pole ta uus, vaid lihtsalt vana kordus.

Aga alandada saab inimest ka argipäevas, see ei ole mingi kunst. Seevastu iga akt, mis argipäevaski inimest ülendab, muutub kunstiks selle sõna kõige üllamas tähenduses — alates hiilgavast käsitööst (kingsepakunst! kokakunst!) kuni õilsa žestini, mis vääriks dramaturgi sulge. Kunst on see, mis inimest ülendab, mitte ei alanda ega madalda.

Kumba teeb Kaur Kenderi tekst?

Me räägime kirjandusest. Mitte iga tekst pole kirjandus kunstilises, ilukirjanduse mõttes. Kuidas ära tunda kirjanduskunsti, licentia poetica’ga kunstilist kirjandust kõikide tekstide ookeanis? Siin varitseb taas oht langeda normatiivsesse esteetikasse. Aga esteetilised normid muutuvad ajapikku — et nos mutamur in illis. Ma arvan, et ainus kindel kriteerium, mis eristab ilukirjandust, võiks olla apofaatiline: (ilu)kirjandus on see, millel puuduvad ajakirjanduse tunnused. Kui mingi tekst võiks mingi tunnuse alusel käia ka ajakirjandusliku ette, kui seda­sama teksti võiks lugeda ka olukirjeldusena, siis pole tegu päris kirjandusega.

Kahjuks on meil ajakirjandus imbunud kirjanike liitu. Kirjaniku tunnistuse võib nüüd saada ka olemata keelekunstnik, sõnameister, niisama ladnat pressi­teksti pannes — nii proosas kui luules. Nomina sunt odiosa — aga kui palju „teoseid” olen ma vastikustunde ja põlgusega käest heitnud, ka viimati kirjandusauhinnatuid. Veendumaks, et meri on soolane, ei pea teda tilgatumaks jooma, piisab esimesest jälgist keelekastest.

Eesti kirjanduse Augeiase tallid ootavad puhastust. Või kui tsiteerida lähemalt, Jakob Tamme: „Mis toit see on — ei äratagi isu!... / Käi välja künast, välja, solk ja risu!”

Pika puuga välja kõik kirjanikuks maskeerunud ajakirjanikud! 

 

Artikkel ilmus septembri Loomingus.

Toimetaja: Valner Valme

Allikas: LoomingRein Raud.

Rein Raud: humanitaaria muudab inimesed raskemini programmeeritavaks

TLÜ kirjastus andis äsja välja TÜHI Aasia uuringute ja kultuuriteooria professori Rein Raua raamatu “Tähenduste keeris. Tervikliku kultuuriteooria visand”. Kirjastuse peatoimetaja Rebekka Lotman küsitles sel puhul autorit.

Teisipäeval, 3. aprillil kell 16 toimub Tallinna Ülikoolis ka kolmas Tallinna Ülikooli humanitaarteaduste instituudi (TÜHI) pop-up-seminar, mille fookuses sedapuhku Rein Raua teos on. Seminari kannab üle ERRi kultuuriportaal.

FILM
Adel Karam võitis Toni rolli eest parima meesnäitleja auhinna eelmise aasta Veneetsia filmifestivalil, kus "Solvang" esilinastus.

Arvustus. Vaikimise vali kõla

Uus film kinolevis
"Solvang" ("L’ Insulte")
Režissöör Ziad Doueiri
Osades Adel Karam, Kamel El Basha, Camille Salameh, Diamand Bou Abboud, Rita Hayek jt.

TEATER
KIRJANDUS
„100 aastat kirjandust“

"Suud puhtaks": Eesti kirjandus – džungel või püramiid?

Keele üks elujõulisuse märke on kindlasti keele kirjasõnas paberile jõudev looming, mis aja möödudes muutub ühiskonna tüvitekstiks. Taolist kultuurihierarhia ehitamist kõik aga ei poolda. Kaanonlikule lähenemisele vastandujad soovivad näha kirjandust kui metsikut džunglit, kus võrdsed autorid arendavad kirjakeelt ilma grammatilise paineta.

KUNST
Linda Kaljundi ja Tiina-Mall Kreem näituse kataloogiga.

Kumu ajaloonäituse kuraatorid: ka kaasaeg on ajaloo vang, aga kunstnikud on vähem huvitatud selle taasesitamisest

Neljapäeval, 14. märtsil avati Kumu 3. korrusel näitus "Ajalugu pildis – pilt ajaloos". Näitus küsib, kuidas on pildid läbi aegade aidanud kujundada arusaama Eesti ajaloo tähtsamatest mälupaikadest – sündmustest, tegelastest ja sümbolitest. Palusime näituse kuraatoritel Tiina-Mall Kreemil ja Linda Kaljundil veidi näituse ja oma uurimistöö tagamaid avada.
Küsimusi esitas Kumu näituste koordinaator Triin Tulgiste.

Arhitektuur
Arhitektuurikeskuse välkloeng "Külmavõitu"

Video: arhitektuurikeskuse välkloeng "Külmavõitu"

Enne kui jõuame mõneks suvekuuks unustada, mida tunneb keha, kui astuda +22 temperatuuriga toast –22 kraadise pakasega talvisele tänavale, kutsus Eesti Arhitektuurikeskus kõiki kinno Sõprus välkloengule. ERR kultuuriportaal kandis sündmuse üle ja jäädvustas videos.

Aasta betoonehitis 2017

Selgusid aasta betoonehitised 2017

Lisaks emakeelepäevale on täna ka betoonipäev. Eesti Betooniühing kuulutas sel puhul välja konkursi "Aasta betoonehitis 2017" võitjad.

MUUSIKA
Arvamus
Punk oli Dick Hebdige’i sõnul näide nn kineetilisest subkultuurist, mis ei seo ennast kindlate väärtustega, vaid ühendab eri elemente brikolaaži põhimõttel, lubades end sellisena võrrelda dadaismi ja sürrealismiga.

Tõnis Kahu. Ebapüha keeldumine

Punk nõudis oma põlvkonnale vahepeal reedetud ja kaduma läinud muusikat tagasi. Rokkmuusikalt tuli ära võtta erilisuse, üleoleku aura: "mitte kellelgi ei ole õigust olla staar".

Telemängufilm "Mehed ei nuta", Vladimir Sanini jutustuse "Lõbusate robinsonide saar" motiividel, stsenaristid Enn Vetemaa ja Sulev Nõmmik

Sada Eesti mõtet. Unetu paadi leidmisest

Vikerraadio on valinud välja sada mõtet, mis iseloomustavad seda, kes me oleme, kust me tuleme ja kuhu me läheme. Alates esmaspäevast, 8. jaanuarist kõlab "Vikerhommikus" kell 7.55 üks Eesti mõte. Kirjalikult avaldab mõtted ERR kultuuriportaal.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: