Arvustus. Eesti Kontserdi uus vanamuusikasari "Silmitsi Bachiga" ({{commentsTotal}})

Klavessiinimängija Reinut Tepp
Klavessiinimängija Reinut Tepp Autor/allikas: ajakiri Muusika

Eesti Kontserdi uue hooajaga tutvudes leidsin sealt mitu uut põnevust äratavat sarja. Neist üks kannab pealkirja “Silmitsi Bachiga” ning sarja ideeks on esitada ammendamatu muusikalätte Johann Sebastian Bachi teoseid meie arvukate vanamuusikute esituses.

Hortus Musicuse “Väravatorni” sarja kõrval polegi kontserdiorganisatsioonidel pikka aega sedalaadi seeriat olnud.

“Silmitsi Bachiga” avakontsert Kadrioru lossis jättis suurepärase mulje. Peaesineja oli klavessinist Reinut Tepp ning kavas mitu prelüüdi ja fuugat “Hästitempereeritud klaviirist”, sekka ka üks varasem Bachi selle žanri teos, ülivirtuoosne prelüüd ja fuuga a-moll.

Tunnipikkuse kontserdi lõputeos oli küllaltki harva esitatav kontsert klavessiinile, flöödile, keelipillidele ja basso continuo’le, kus Tepiga koos musitseerisid Reet Sukk (flööt), Anete Ainsaar, Mari Targo ja Elo Tepp (barokkviiul), Arvo Haasma (barokkvioola), Egmont Välja (barokktšello) ning Regina Udod (kontrabass). Kava oli süvenemise ja hoolega valitud. Ühe allhoovusena oli sinna peidetud ka esitatavate teoste helistikkudest b-a-c-h moodustuv helilooja nimi. Võluv signatuur, teades, et Bach armastas oma teostesse samuti sümboleid peita.

Kontserdi suur lisaväärtus oli sarja kuraatori Toomas Siitani kontserdi alguses kuulajaile antud lühiloeng, mis avas kõnelejale omaselt sügava eruditsiooni ja elavusega HTK ja kontserdi loomise tagamaid.

Reinut Teppi muusikuna olen juba mõnda aega imetlenud, kuigi kahjuks ei ole olnud võimalust teda just sageli solistina kuulda. Tal on väga hea maitse, mis klavessiinimängus ei tähenda just vähe, sest sellest sõltub ornamentika ja artikultatsiooni valik – olulised elemendid, mis sellel pillil esituse elama panevad ja isikupäraseks muudavad. Tema asjatundlikkus ja pühendumus on muljetavaldav; kõik, mida ta esitajana puudutab, muutub elavaks, omandab värvid ja toob ajastud nagu praegusesse hetke. Siinkohal braavo esitajale ja sarja loojale!

Ilmunud ajakirjas Muusika nr 10 2017

Toimetaja: Madis JärvekülgHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: