Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Keelesäuts. Uurimustöö või uurimistöö?

Uurimistööd usside elupaigas Elba saare lähedal
Uurimistööd usside elupaigas Elba saare lähedal Autor/allikas: C. Lott/HYDRA/MPI

Tervitus kõigile suurtele ja väikestele uurijatele!

 

Pole tähtis, kas oleme koolilapsed, tudengid või teadlased – kui meie uurimise tulemusena valmib üks kirjutis, siis kuidas on õige seda nimetada?

Emakeeleõpetajad ja ülikooliõppejõud teavad, kui palju on levinud sõna „uurimustöö“, mida õigekeelsussõnaraamatu järgi tuleks vältida ja selle asemel kirjutada kas „uurimistöö“ või lühemal kujul „uurimus“. Miks nii?

Asi selles, et sõna „uurimus“ sisaldabki juba sõna „töö“ tähendust, kuna „uurimus“ ja „uurimistöö“ on sisuliselt sünonüümid. „Uurimusele“ veel omakorda sõna „töö“ liites tekib tautoloogia ehk tähendusliiasus. Sarnase loogika järgi näidet tuues võib öelda, et küllap kõlaks meie jaoks veidralt, kui armastuse asemel ütleksime „armastustunne“.

Tegelikult pole ju vaja teha lihtsate mõistete tähendust põhjendamatult keeruliseks. Teeme siis oma elu kergemaks ja kirjutagem koolides ja ülikoolides vastavatele kirjutistele kas „uurimistöö" või „uurimus". 

Edukat uurimist ja avastamist ning sisukaid uurimistöid kõigile!  

Kuulake varasemaid säutse. 

Toimetaja: Valner Valme

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: