Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Minister Indrek Saar: Eesti ja Prantsuse kultuurikoostöö on hea ja tugev

{{1512722460000 | amCalendar}}
Foto: Prantsuse Kultuurministeerium

Kultuuriminister Indrek Saar alustas täna kahepäevast visiiti Prantsusmaale, külaskäigu juhatas sisse kohtumine Prantsuse kultuuriminister Françoise Nysseniga.

Visiidi käigus avas kultuuriminister Pariisis Eesti disaininäituse, samuti kohtub ka Prantsuse filmivaldkonna esindajatega ning Eesti aukonsulitega Prantsusmaal.

Kultuuriminister Indrek Saar kinnitas, et Eesti ja Prantsusmaa suhted on läbi aegade olnud head, kuid kultuurisuhteid võib pidada lausa eriliselt headeks ja tugevateks. "Prantsusmaa  on olnud vastuvõtlik pinnas Eesti kultuuri tutvustamisel kirjandusest muusikani ning teatrist filmini. Eesti kultuuri kaasaja suurkujud nagu Arvo Pärt, Paavo Järvi ja mitmed teised on prantslaste seas hästi tuntud ja armastatud," ütles Saar.

Minister lisas, et Eesti kultuur kogu oma rikkuses on olnud viimasel paaril aastal olnud fookuses erinevatel Prantsuse festivalidel ja Eesti kultuurikollektiive on mainekate Prantsuse auhindadega ka pärjatud. "Usun, et Eesti EL eesistumise kultuuriprogramm ja EV100 välisprogrammi kultuurisündmused aitavad tõsta Eesti kultuuri prantslastele veelgi lähemale tuua," ütles Saar.

Eile avas kultuuriminister Pariisi disainikeskuses La Cité de la Mode et du Design Eesti kultuuri, disaini ja elustiili tutvustava näituse "Loov Kultuur". Väljapanek sisaldab disaininäitust “Size Doesn`t Matter”, millel on esindatud üle 50 disaineri looming (kuraator: Ilona Gurjanova). Samuti on eksponeeritud Salto Arhitektide ja kunstnik Neeme Külma installatsioon, Edward von Lõnguse tänavakunst, iglusaun ja  prantsuse fotograafi Raphael Gianelli-Meriano fotonäitus Eestist. Väljapanek, mis on avatud kuni 21. jaanuarini, sisaldab veel moodi, töötubasid lastele ja Eesti animafilme. Suurüritus on osa Eesti EL Nõukogu eesistumise ja Eesti Vabariik 100 rahvusvahelisest kultuuriprogrammist. Projekt valmis koostöös NIDi, Cité de la Mode et du Design’i ja Eesti saatkonnaga Pariisis.

"Eestile, mis on tegelikult maailma mastaabis väga väike riik, on ühes tähtsamas ja suuremas kultuuripealinnas, Pariisis pühendatud poolteist kuud kestev väga mahukas disaini, kultuuri ja elustiili tutvustav üritus. Ma arvan, et see on asi, mille üle väga uhkust tunda. Iga eestlane tegelikult võib," tõdes MTÜ NID näituse Eesti projektijuht Triin Loks "Aktuaalses kaameras".

Ürituse põhinaelad on siiski Eesti disaini ülevaatenäitus Size Doesn't Matter koos hüpikpoega, kust saab teha jõuluoste, arhitektuuribüroo Salto installatsioon Heat Wave, mis viitab kliimaprobleemidele, ja prantsuse fotograafi Raphael Gianelli-Meriano Eesti teemaline fotonäitus.

"Mulle meeldib selles näituses, et on tunda suurt vabadust, loodust, on tahtmine sukelduda järve, et avastada seda väikest maad," ütles näitust külastanud Véronique Thouvenin.

Täna on kultuuriministri visiidi kavas kohtumised Prantsuse riikliku filmikeskuse (CNC) esindajatega. Kohtumistel arutatakse kahe riigi kaastootmisvõimalusi, tutvutakse prantsuse filmikeskuse CNC poolt väljatöötatud filmide toetusmehhanismidega ja külastatakse riiklikku kinoteeki Cinémathèque Française'i. Kohtumistel osaleb ka Eesti Filmiinstituudi juhataja Edith Sepp.

Kultuuriminister kohtub täna Eesti saadikuga UNESCO juures Ingrid Ameriga ning külastab UNESCO peamajas eksponeeritavat Eesti EL eesistumisele pühendatud näitust Seto folkloorist "Peakattega naised". Näituse koostaja on Andreas Kalkun (Eesti Rahvaluule Arhiiv), kujundajaks Agnes Ratas.

Kultuuriministri visiidi lõpetab kohtumine Eesti aukonsulitega Prantsusmaal. Eesti Saatkonnas toimuval kohtumisel tutvustab kultuuriminister aukonsulitele Eesti EL eesistumise prioriteete kultuuris, audiovisuaalvaldkonnas ja spordis ning Eesti EL Nõukogu eesistumisele ja Eesti Vabariik 100 pühendatud kultuuriprogrammi. 

Toimetaja: Helen Eelrand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: