"Kevade" tegelaste koolimaja muutub autentsemaks ja saab uue muuseumihoone ({{commentsTotal}})

"Kevade" tegelase Raja Teele koolimaja muutub autentsemaks. Autor/allikas: Arnold Moskalik/ERR

Jõgevamaal Palamusel sai nurgakivi Oskar Lutsu kihelkonnakooli muuseumi tuleval aastal valmiv külastuskeskus. Uude majja plaanitakse laiendada ekspositsiooni ja luua külastajatele puutöö ja restaureerimise õppeklassid.

Palamuse kihelkonnakooli muuseumi ehk niiniimetatud Tootsi koolimaja juurde ehitatav külastuskeskus võimaldab muuseumil rohkem külastajaid vastu võtta, ekspositsiooni laiendada ja ka muuseumitöötajate töötingimusi parandada. Uue maja kontseptsiooni hakati välja töötama juba 11 aastat tagasi.

"Kuklas peab see olema, et tuleb austusega olemasolevatesse hoonetesse suhtuda, et mitte püüda ise liiga välja paista, et anda ka ruumi teistele hoonetele ja jaloolistele hoonetele," tõdes projekti üks autoritest Ülo-Tarmo Stöör. "Uus hoone saab olema kaasaegne versioon olemasolevast vanast hoonest, oluliselt valgusküllasem, aga samas selline selge viilkatusega maht, kus on väike vimka sees."

Neljapäeval nurgakivi saanud külastuskeskuse valmimise järel muutub ka ajaloolises koolimajas näitus autentsemaks.

"Kihelkonnakooli maja rekonstrueeritakse täpselt olustikuliseks nagu ta Lutsu ajal oli, et klassituba jääb klassitoaks ja poiste magamistuba jääb poiste magamistoaks, aga just see köstri elamine, kuna üle poole majast oli köstri elamine tol ajal, siis see sisustatakse nii, nagu köstril see oli, et tema köök on köstri köök ja magamistuba on köstri magamistuba. Praegu näiteks köstri magamistoas oli meil teaduri ja muuseumipedagoogi tööruum," kirjeldas Palamuse Oskar Lutsu kihelkonnakooli muuseumi direktor Arne Tegelmann.

Kogu ekspositisoon, informatiivne materjal ja "Kevade" ajalugu, prototüübid ja kihelkonnakolide ajalugu viiakse üle aga uude külastuskeskusesse.

Tegelmanni sõnul võimaldab muuseumi uuendamiseks tehtud detailplaneering tulevikus muuseumis veel mitmeid ideid ellu viia, nagu näiteks taastada "Kevade" filmist tuntud paadisild, köstri õunaait või saunamaja, kus Toots Kiirele sauna tegi.

Külastusekeskus avatakse järgmise aasta sügisel.

Toimetaja: Merilin PärliHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: