Peeter Helme raamatusoovitus: Simaki "Jumalate valik" ({{commentsTotal}})

Põrkuvad galaktikad.
Põrkuvad galaktikad. Autor/allikas: NASA

Clifford D. Simak - „Jumalate valik”

Tlk. Jaana Talja. Orpheuse raamatukogu 31.

Fantaasia, 2017. 187 lk.

Kirjastuse Fantaasia Orpheuse Raamatukogu sarja 31. raamatuna ilmus 2017. aasta sügisel Jaana Talja tõlkes Clifford Simaki romaan „Jumalate valik”. Simaki nimi ei vaja ilmselt tutvustamist ka nendele inimestele, kes end suurte ulmelugejate sekka ei loe. Ilmus ju juba 1975. aastal eesti keeles tema romaan „Nagu õieke väljal” ning 1976. aasta angloameerika ulmeantoloogia „Lilled Algernonile” sisaldas lausa kaks tema teksti – lühiromaan „Suur eesõu” ning lühijutt „Lõplik ravi”.

Mulle seostubki Simaki nimi nende lapsepõlves loetud lugudega, millest eriti „Suur eesõu” lõi mõistatusliku temaatika, samas mõnusalt väikelinliku atmosfääri ja hubaste tegelastega maagilise tunde, soovi ja igatsuse minna selle loo sisse. Olen seda Simaki lugu ikka ja jälle lugenud ning kuigi originaalis ilmus „Suur eesõu” juba 1958. aastal, pole möödunud aastakümneid lühiromaanile liiga teinud. Hea kirjandus jääb heaks kirjanduseks.

Algselt 1972. aastal avaldatud „Jumalate valiku” kohta võib öelda sama. Ja eks seda saab öelda kogu Simaki loomingu kohta. Nimelt ei kirjutanud ta nii-öelda tehnikaulmet, vaid Simakit huvitasid fundamentaalsemad küsimused inimeseks olemisest, igapäeva põrkumisest tundmatuga ja sellestki, kas materiaalse maailma taga on midagi veel. Ja kui on, siis mis see võiks olla, kuidas see väljendab end ja kuidas võiks inimene seda miskit mõista.

„Jumalate valiku” lähtekoht hirmutab – käputäie eranditega on kogu inimkond planeedilt Maa kadunud. Läinud. Ära viidud. Lahkunud. Võimatu öelda, miks ja kuhu ja kes on selle taga. Jäänud on vaid üksikud.

Möödub viis tuhat aastat. Maale jäänud inimesed omandavad tohutu pikaealisuse, elades tuhandeid aastaid. Lisaks tekivad neile võimed, mida meie nimetaksime paravõimeteks. Nad suudavad abivahenditeta rännata mööda galaktikat. Maa peale jääb inimesi veelgi vähemaks. Allesjäänud üksikud mõtisklevad elu üle, mõned neist – Põhja-Ameerika indiaanlased – pöörduvad aga tagasi esivanemate eluviiside juurde. Lisaks askeldavad inimeste ümber ja kõrval robotid, kes on lollis olukorras – kadunud on nende elule mõtte ja eesmärgi andnud inimesed ja nad on sunnitud ise oma elule mõtet otsima. Olgu etteruttavalt öeldud, et nad tulevad sellega toime. Kes paremini, kes kehvemini.

Pastoraalset idülli hakkab rikkuma oluline avastus – üks mööda galaktikat hulkuvatest inimestest leiab kadunud inimkonna ja saab teada vähemalt mingi osa nende kadumise tõest. Ja veel saab ta teada, et kadunud inimesed plaanivad tulla tagasi koju. See ei haaku aga kojujäänud käputäie ega roboitite ega ilmselt ka inimkonna kurnamisest vabanenud ja vahepealsete aastatuhandetega liigirikkuse ja loodusliku tasakaalu saavutanud planeedi Maa soovidega.

Nõnda on Simak kirjutanud ühe ökoloogilis-filosoofilise ulmeka, kus põrkuvad teaduslik-tehniline ja looduslik tsivilisatsioon. Simak demonstreerib elegantselt, palju sõnu raiskamata, viimase toimimise võimalikkust ning näitabki maailma, inimesi, tulevikku ootamatu nurga alt. Kirjanduse stiilimeistrina suudab Simak võluda „Jumalate valiku” lehekülgedele magusvalusa, melanhoolse ja poeetilise atmosfääri, kus kirjeldus on vähemalt sama oluline kui see, millest kirjutatakse. „Jumalate valik” on ühtaegu põnev ulme ja samas lihtsalt kaunis, poeetiline proosa. 

Toimetaja: Valner Valme

Allikas: VikerraadioHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: