Muuseuminõunik peab mõistlikuks ühishoidla loomist kompetentsikeskusena ({{commentsTotal}})

Okupatsioonide muuseum.
Okupatsioonide muuseum. Autor/allikas: ERR

Muuseuminõunik Mirjam Rääbis rääkis kultuuriministeeriumi minikonverentsil riigi plaanidest seoses museaalide ja muuseumi hoidlate kehva korraga. Tema sõnul on parim lahendus järgida ülejäänud maailma eeskuju ja rajada nii Põhja- kui ka Lõuna-Eestisse ühishoidlad, mis pakuvad muuseumidele erinevaid teenuseid.

"Meie muuseumihoidlate olukord on päris kesine – suuremad probleemid on ruumipuudus, ebasobivad kliimatingimused, ebasobiv sisustusinventar," nimetas Rääbis konverentsil mõned peamised murekohad.

Olgugi et Rääbise sõnul oldakse sellistes tingimustes kavalad, ei saa see tema sõnul olla jätkusuutlik ja vaja on leida teine lahendus. "Olles sellega pikalt maadelnud – ühishoidlast on räägitud 20–30 aastat –, siis parim lahendus, mida saame teha, on ehitada muuseumidele ühishoidla."

Seejuures lisas ta, et sellele mõttele ei saa otsa vaadata poolikult, vaid vaadata kogu riigile kuuluvat muuseumikogu. "Kõik ei vaja hoidlapinda, vaid erinevaid muuseumide säilitamisega seotud teenuseid. Mõistlik on teha see kompetentsikeskusena, kus on erinevad koolitusteenused jne. Me ei leiuta siin jalgratast." Maailmas, Euroopas on tema sõnul juba mitmeid ühishoidlaid ehitatud, mis on tundunud ka sobivaim variant.

"Eesti on muuseumidega kaetud riik ja riigimuuseumeid vaadates, siis oleme väga hästi varustatud. Logistiliselt oleks mõistlik ehitada ühishoidla nii Põhja- kui ka Lõuna-Eestisse," ütles Rääbis.

Muidugi see tähendab, et muutub olukord muuseumide jaoks. "Kodust eemal olevad museaalid jne, see nõuab palju. Ettevalmistavaid tegevusi jagub. Kui võtame museaalid ise, siis ühishoidlasse ei saa minna kõik museaalid, vaid tuleb teha sisulised inventuurid – mida leidub, kas kõike on vaja säilitada ja mis seisus need on," selgitas Rääbis.

Eelkõige muutub olukord paremaks museaalide jaoks, mis on Rääbise arvates kõige olulisem. "Tipptasemel säilitamisteenused oleksid sel juhul museaalidele igapäevaselt kättesaadavad."

Teiste küsimuste juures on vaja mõelda, kuhu ja millise institutsiooni alla rajada ühishoidla. "Kõige otstarbekam tundub rajada see muinsuskaitseameti alla. Kui kõik läheb nii, nagu loodame, siis esimese museaali võiksime ühishoidlasse kolida 7 aasta pärast."

Toimetaja: Merit MaaritsHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: