Kärt Ruubel esitleb oma esikplaati ({{commentsTotal}})

Kärt Ruubel.
Kärt Ruubel. Autor/allikas: Eesti muusika- ja teatriakadeemia

Berliinis tegutsev noor pianist Kärt Ruubel esitleb kolmapäeval, 17. jaanuaril Tallinna Filharmoonia Mustpeade majas oma esikplaati.

"Idee tekkis kahe aasta eest, kui mu mõte liikus uuelt muusikalt vanale muusikale. Tänapäeval kuuleb palju elavate heliloojate loomingut ning hakkasin mõtlema, et millise helilooja teosed jäävad kõlama ka 100 või 150 aasta pärast. Kas mõnda heliloojat ootab samasugune saatus, nagu näiteks Johann Sebastian Bachi, kes alles aastakümneid pärast surma taas ellu äratati? Kas mõni omal ajal väga mängitud helilooja unustatakse pärast tema surma hoopiski?," rääkis Ruubel oma plaadi sünniloost.

Suure Bachi austajana huvitab teda väga barokkmuusika ja tal tekkis huvi uurida, kes veel olid selliste tänapäeval mängitud ja armastatud heliloojate, nagu Bachi, Rameau, Couperini jt kaasaegsed.

"Leidsin Johann Jakob Frobergeri, kes inspireeris eriti – tema teoste esitusi kaasaegsel klaveril ma ei leidnudki. Valisin tema kaks äärmiselt vastandlikku teost – "Auff die Maÿerin", mis on väga lihtsa ülesehitusega ja harmooniatega ja "Lamentation", millest on peaaegu võimatu uskuda, et see on 1657. aastal kirjutatud."

Tema sõnul kõlab see niivõrd dissoneerivalt ja reeglite vastaselt, samas on see liigutav ja nukker teos. "Ma väga soovin, et seda muusikat kuuldaks! Miks mitte esitada Frobergerit ja Fuxi tänapäeva pillil, kui seda tehakse Rameau, Couperini, Scarlatti ja Bachi puhul."

Esitluskontsert algab kell 19.00 ja seal kõlavad Bachi Prantsuse süit nr 2 c-moll, Händeli süit nr 6 d-moll ning meil vähem kuuldud, kuid väga avastusväärsete heliloojate Johann Jakob Frobergeri Partiita nr 6 "Auff die Maÿerin" G-duur, "Lamentation" f-moll ja Johann Joseph Fuxi süit nr 3 g-moll.

Salvestus on tehtud 2017. aasta veebruaris Leipzigi Gewandhausis, plaadi andis välja saksa firma GENUIN Classics.

Sel hooajal ootavad ees ülesastumised Inglismaal, Saksamaal ja Iirimaal. Kärt Ruubel esineb tihti ka oma kaksikõe, viiuldaja ja ERSO kontsertmeistri Triin Ruubeliga. Selle aasta aprillis debüteerivad nad Berliini Filharmoonias.

Kärt Ruubel on õppinud Tallinna muusikakeskkoolis Kersti Sumera ja Mati Mikalai klaveriklassis. Aastatel 2008–2016 täiendas ta end Rostocki Muusika ja Teatri Kõrgkoolis Matthias Kirschnereidi ja Stephan Imorde käe all. Ta on osalenud ka Karl-Heinz Kämmerlingi, Martin Roscoe, Daniel Müller-Schotti ja Dmitri Alexejevi meistrikursustel.

Sügav huvi Johann Sebastian Bachi muusika interpreteerimise vastu viis noore interpreedi kokku selliste kunstnikudega nagu Leon Berben ja Angela Hewitt. Huvi kaasaegse muusika vastu andis impulsi ansambli Neophon asutamiseks. Selle ansambliga on Kärt Ruubel teinud koostööd heliloojate Jörg Widmanni, Wolfgang Rihmi ja Peter Ruzickaga.

Kärt Ruubel on lindistanud ka Põhja-Saksa Raadiole (NDR) ning Baieri Raadiole (BR Klassik) ning on Oscar ja Vera-Ritteri, Horst Rahe ja Alfred Toepferi fondi stipendiaat. 2010. aastal pälvis ta DAADi preemia.Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: