Sada Eesti mõtet. Jaan Kross: sihiks surematus ({{commentsTotal}})

Jaan Kross
Jaan Kross Autor/allikas: Postimees/Scanpix

“Ja seda tahan ma teile ütelda: meid, eestlasi, on niivõrd vähe, et iga eestlase siht - või vähemalt iga Wikmani poisi siht peab olema surematus!”

Urmas Vadi: "Nii ütleb härra Wikman oma koolipoistele. Ja see on muidugi väga ilus mõte. Ja see sama mõte – arvult väike, aga vaimult suur - jookseb Krossi tekstidest vahetpidamata läbi.

Muidugi pidas nii Jaan Kross kui ka Wikman silmas seda, et kuna meid, eestlasi on vähe, siis peame me igaüks lippu kõrgel hoidma. Aga tore oleks ka vastupidi, et eestlased oleks kuulsad just selle poolest, et mitte ükski eestlane ei sure ära ja me oleme surematud. Ka see mõte haagiks ju hästi Wikmani omaga. Sest sellisel juhul, kui eestlastel oleks selline huvitav rahvuslik omapära – mitte surra, poleks meid üldsegi mitte vähe.

Kindlasti saaks teha kiire arvutuse ja liita kõik surnud eestlased elavatega ja siis meid ikka oleks. Aga mis veelgi meeldivam, oleks hea kokku saada ja juttu ajada Jaan Krossi või isegi härra Wikmaniga, Balthasar Russowiga... Nojah, tegelikult kui nii mõtlema hakata, siis võibolla ei tahaks kah, sest sellisel juhul oleksid elus ka paljud ebameeldivaid eestlased. Nii, et oleme siiski vaimselt surematud."

Vikerraadio on valinud välja sada mõtet, mis iseloomustavad seda, kes me oleme, kust me tuleme ja kuhu me läheme.

Alates esmaspäevast, 8. jaanuarist kõlab "Vikerhommikus" kell 7.55 üks Eesti mõte. Kirjalikult avaldab mõtted ERR kultuuriportaal.

Ja nii sada hommikut järjest. Eesti sada, sada mõtet.

Mõtted valisid välja Peeter Helme ja Urmas Vadi.

Mõtted loeb ette ilusaima raadiohäälega saatejuht, legendaarne Helgi Erilaid.

Mõtteid saab Vikerraadio kodulehelt ja mobiilirakendusest ka järelkuulata.

Toimetaja: Valner ValmeHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: