Peeter Helme: halbu raamatuid tuleb lugeda selleks, et häid ära tunda ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: PM/Scanpix Baltics

Mõni aeg tagasi levis sotsiaalmeedias üks 2017. aasta kevadel Ameerika võrguväljaandes Literary Hub ilmunud artikkel, kus räägiti sellest, mitu raamatut inimene elu jooksul läbi loeb.*

Artikli lisas on tabel, kus näidatakse vanuseastmeti sugude kaupa ning lugemisaktiivsust arvesse võttes kolme rühma liigitatult, mitu raamatut jõuab keegi elu jooksul läbi lugeda. Aluseks on võetud keskmine ameeriklane, aga isegi kui me oleme selles osas väga erinevad – mida ma eriti ei usu – siis statistilise suunisena näitab see ometi midagi ära.

Mida ma siis enda kohta nägin? Nimelt seda, et kui peaksin mingi ime läbi veel teist sama kaua elama kui seni, siis jõuan järelejäänud elu jooksul läbi lugeda viissada neli kuini kolm tuhat kakssada kuuskümmend raamatut. 504, kui olen keskmine lugeja; 2100, kui olen usin lugeja ning 3260 raamatut, kui olen superlugeja. Masendav, eks?

Nii kippus arvama ka valdav osa mu sõpradest ja tuttavatest, kes kõnealust artiklit sotsiaalmeedias kommenteerisid. Ja ka ise mõtlesin algul, et üsna nutune tulemus ikka. Vaid kaks-kolm tuhat raamatut...

Aga tegelikult, järele mõeldes, pole siin nutust midagi. Jah, loomulikult on maailmas miljoneid ja miljoneid raamatuid ning neid tekib iga sekundiga juurde. Enamikust neist ma isegi ei kuule mitte. Paljudest kuulen, kuid tean juba siis, et ei loe neid eales. Hetkeks see isegi kurvastab, kuid siis tulevad muud eluülesanded peale, tuleb lugeda mingeid teisi raamatuid ja kurvastus haihtub. Ja ongi ju tore, et piisab vaid ühe tõeliselt hea raamatu lummusesse sattumisest, kui ühtäkki tundub täiesti ebaoluline, et kuskil ootavad miljonid köiteid, mis sisaldavad kindlasti sadu tuhandeid pärle...

Seda esiteks. Teiseks on ju juba ammu olemas ilukirjanduslike süžeede põhitüübid. Sõltuvalt tüpoloogiast ulatub nende hulk mõnest mõnekümneni ja sisuliselt tähendab see seda, et mingis mõttes kordub kõik.

Romaanides korduvuste märkamiseks polegi vaja neid kõiki läbi lugeda. Ilmselt piisab sarnastuste nägemiseks mõnesaja teose lugemisest. Ehk siis peaks juba keskmise lugemusega teismeline suutma taibata, et eri tüüpi lugusid polegi nii palju ning heites pilgu mõne lugemata raamatu sisukokkuvõttele pole keeruline taibata, millega on tegu ja et tõesti iga raamatut polegi vaja lugeda.

Sellest võrsub omakorda kolmas lohutav moment – kuna raamatud alluvad tüpoloogiale, on selge, et igal ajajärgul kirjutatakse üha uuesti ja uuesti enam-vähem samu lugusid. Mitte kunagi täpselt samas vormis ja stiilis. Mitte kunagi ka sama taotlusega, aga üldjoontes küll. Iga põlvkond tahab ju maailma uuesti avastada, kaardistada ja sõnastada ning nõnda saadavadki inimkonda samad lood.

Loomulikult eksisteerib klassika, muidugi on tekste, mis on kordumatud ja asendamatud ning mis kõnetavad meid ka aegade müüri tagant, kuid kirjanduse kogumassiga võrreldes on neid vaid näpuotsatäis. Enamik raamatuid tekib selleks, et ununeda, kaduda. Ja selles polegi midagi kurba, vaid see on asjade loomulik käik. Nõnda polegi vaja muretseda selle pärast, et kõike ei jõua lugeda. Ja pole vaja ka vaevata oma peakest sellega, et elu jooksul loetava nelja-viie tuhande raamatu hulka peab kuuluma vaid kullatolmune klassika ja eranditult hea kirjandus. Ei pea! Ka objektiivselt võttes halba kirjandust tuleb lugeda. Kuidas me muidu hea ära tunneksime?

*  http://lithub.com/how-many-books-will-you-read-before-you-die/

Toimetaja: Valner Valme

Allikas: Vikerraadio päevakommentaarHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: