Keelesäuts. Palju õnne sünnipäeva osas! ({{commentsTotal}})

Sünnipäevatort.
Sünnipäevatort. Autor/allikas: jar0d/Creative Commons

Tänase keelesäutsu osas tuleb öelda, et see on üsna ründav ühe sõna osas. Liiga tihti on avalikus keelepruugis näha ja kuulda, et keegi märkab midagi millegi osas, teeb ettepaneku millegi osas või avaldab arvamust millegi osas.

Näiteks „maaklerid näevad hinnatõusu üürituru osas“ ja „valitsus arutab võimalusi alkoholiaktsiisi osas“.

Sõna „osas“ vohamist on keeleuurijad juba mõnda aega jälginud, alguses huviga ja mida aeg sedasi, seda suurema hämminguga. Naljaga pooleks öeldes pole ilmselt kaugel aeg, kui soovime üksteisele „palju õnne sünnipäeva osas“, „kõike head uue aasta osas“ ning altari ees kõlab jah-sõna asemel „olen nõus abiellumise osas“.

Järele mõeldes võime avastada, et eesti keeles me arutleme millegi üle, meil on arvamus millegi kohta, hirm millegi pärast ja huvi millegi vastu, me avaldame tänu millegi eest ja tunneme vajadust millegi järele. Üsna kohmakas on eesti keeles öelda „soovin head algava päeva osas“ ja kui selgelt ja arusaadavalt kõlab, kui lihtsalt öelda „kena päeva“!

Kuulake varasemaid säutse siit.

Toimetaja: Valner Valme

Allikas: VikerraadioHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: