Arvustus. Allasurutud keskaegse memme kirjad ({{commentsTotal}})

Bingeni Hildegard
Bingeni Hildegard Autor/allikas: fragment kaanest

Uus raamat

Bingeni Hildegard

"Valik kirju"

Ladina keelest tõlkinud Riina Ruut

Tallinna Ülikooli Kirjastus

230 lk.

Kuni leidub veel vahvaid tütarlapsi nagu Riina Ruut, kes oskavad ladina keelt ja sellest tõlkida võtavad, pole tsivilisatsioon kadunud. Üle kloostrite, üle pimedate aegade ulatume ikka seitsme künka ja tühjakslutsutatud emahundini. Üle ateismi – mis on üks fanaatilisemaid religioone ülepea – ulatume ikka oma kristliku juurikani.

Ütleks nüüd amen!*, aga siis peaks kohe lõpetama ka, niisiis: sela**!

Kõigepealt, kui alustati suurepärasest eessõnast, langeti mõtisklusse. Neiu Hildegard sündis kuskil Alzey kandis. Mis enesestmõistetavalt toob igaühele, kes „Nibelungide laulu” lugenud, kohe meelde kellegi Alzey Volkeri. Kes ei ole lugenud – Volker oli see vend, kes koos Tronje Hageniga burgundide und valvas, kui kõik oli juba nii untsus kui veel olla sai. Saagis tasa viiulit, et mehed teaksid, kuni Volker mängib, võib veel magada, kui järgi jätab, aja ennast üles, koba mõõga järele, rüüpa januks oma tapetud sõprade verd, vett ei ole, võta endaga kaasa võimalikult palju hunne, kui teisele poole siirdud.

Tea, kas Hildegard võis olla Volkeriga ühest soost?

Kõva memm oli.

Raamatut kokku võtta üritades tuleb pähe lihtlabasus nagu müüdimurdmine. Mida meile on õpetatud keskajast ja, veider küll, muudkui aga jätame nõukaaja pärandit selja taha, õpetatakse edasi? Kole, pime, jõhker. Võttis pärisori hommikul tüki kuivanud aganaleiba, rüüpas lombist vett peale, läks aga feodaali orjama, sest teokohustus oli kaksteist päeva nädalas. Lõunaaegu sai tallis peksa kah. Igaks juhuks. Lugeda-kirjutada ei osanud keegi. Juhm ajastu. Keskmine eluiga kümme, kui sedagi. Tüdrukud-poisid topiti küsimata kloostritesse, kui toita ei jaksanud. Kus tuli ka orjata. Ainult härrad ja prisked prelaadid õgisid-lakkusid nagu veel suutsid, lihtrahva muredest välja tegemata.

Kas nüüd kohe Hildegardi kirjade kallale karata, aga, kui teis eelmainitud tume usk, võibolla peaks alustama mõnest keskaja kirjanduse antoloogiast, neid on maakeeles mitu tükki, üks parem kui teine. Te võite kõvasti üllatuda, mina omal ajal küll, kui rõõmsa- ja vabameelsed olid keskaja kirjamehed ja -naised. Õigus, jah, nagu õpetatud, naistel kästi ju üldse vakka olla.

Kui avaralt nad tegelikult mõtlesid, kirjutasid, kahtlesid, oletasid, väitsid. Tähistati siin terve eelmine aasta kiimalise munga teese... vabandust, aga tõeline pimedus langeb Euroopasse just reformatsiooni ja järgnevate ususõdade aegu. Siiamaani pole selge, kummad rohkem vastalisi põletasid, protestandid või katoliiklased. Kurikuulus inkvisitsioon jääb küll harrastustrenni tasemele.

Kaheksa-aastaselt kloostrisse topitud Hildegard näib küll vabameelsem ja õnnelikum kui tänapäeva „tugevad ja iseseisvad” oma kassidega. 12. sajand, kõrgkeskaeg, aga mahasurutud abtiss võtab keisrit hurjutada, kui see ebakristlikult käitub. Majesteet laseb kõrvad lonti ka veel ja kirjutab seletuskirju. Ikkagi nägija abtiss, sellega ei tasu tülli minna, tea, mida veel ennustada võtab. Mis muidugi natuke lõbusaks võtab, kui Hildegardilt soodsaid nägemusi nuiatakse. Vähe on, mille vastu nunnakongis huvi ei tuntud, kurjade vaimude väljaajamise õpetusest üleaisalöömise puhul käitumiseni. Mitte naisterahvas, vaid tõeline keskaegne akadeemia.

Jahah, aeg amen öelda. Ülimalt huvitav, lõbus ja loodetavasti hariv teos ka. Millest tasub midagi meelde jätta, hea harimatutele feministidele tsitaadiga virutada, kui kohe jooksu ei saanud.

 

*Tehtud!

** Pööra lehte! Tänapäeval siis PgDn!

Toimetaja: Valner ValmeHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: