Sada Eesti mõtet. Madis Kõiv ({{commentsTotal}})

Madis Kõiv
Madis Kõiv Autor/allikas: PM/Scanpix

"Ma olen seda mõttes nimetanud "Lembitu sündroomiks"."

Madis Kõivul on muidugi palju häid mõtteid ja lauseid, mis teinekord ei tahagi lõppeda. Aga see lause käib Friedrich Reinhold Kreutzwaldi eepose "Lembitu" kohta. Jah, Kreutzwald on kirjutanud eepose "Kalevipoeg", aga tõesti, ta on kirjutanud ka eepose "Lembitu".

Kui "Lembitu" aastal 1885 ilmus, võeti raamat vastu suure vaimustusega, eestlased olid rõõmsad, et neil on nüüd lausa kaks eepost. Aga siis avastati, et Kreutzwaldi "Lembitul" on Saksamaal väga sarnane eeskuju – Josef Viktor Widmanni eepos "Buddha". Seda kuuldes vaikiti "Lembitu" maha ja meile jäi vaid üks eepos, "Kalevipoeg". Ja seda nimetabki siis Madis Kõiv Lembitu sündroomiks.

Kõiv ütleb nii – "Kui tuli välja, et "Lembitu" on kirjutatud mingi sakslase pealt maha, siis tekkis eestlastel see sündroom, et jumala pärast, kui keegi sulle ütleb, et sa oled mõjutatud, siis hakka käte ja jalgadega vehkima ning nutma. See on jama, sest mõjutada tuleb lasta nii palju kui võimalik. Sest misjaoks siis maailmakirjandus olemas on, ma ei saa aru."

Nii mõnelgi korral on seda kätega vehkimist ja nuttu olnud, kui me kohtame mõnd Leo Saalepit. Nüüd me vähemasti teame, kust see tuleb. See tuleb Kreutzwaldi "Lembitust".

Toimetaja: Merit MaaritsHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: