Polygon Teatri uuslavastus esietendub Indias, ületades vanuse, rassi ning keele piirangud

Tamur Tohver
Tamur Tohver Autor/allikas: Kaader videost

Polygon Teater ja Auroville Theatre Group toovad rahvusvahelises koostöös lavale "Fear walkers" eestikeelse pealkirjaga "Pindpinevad". Lavastuse idee pärineb F. Tuglase näidendist "Popi ja Huhhuu", mille on psühhofüüsiliseks kineetiliseks teatriks lavastanud Tamur Tohver.

Lavastus toob esile sõnumi: kuidas saada üle oma hirmudest teiste inimestega suheldes. See on lugu inimolevustest, kes ennekõike otsivad viisi, kuidas saada inimesteks. Kuidas suhelda omavahel, jõuda teineteiseni. Kuidas kommunikatsioon kahe inimese vahel ületab vanuse, rassi ja keele piirangud. Lavastus läbib värvika teekonna jutustades lugu nii igapäevaesemete kui tantsu, laulu ja võitluskunstide abil.

"Pindpinevate" lavakeel kasutab füüsilise teatri võimalusi sõnumi edastamiseks. Lavastaja Tamur Tohverile pakub lavastus väljakutseid: "Meie meetodiks on ekspressiivne füüsiline teater. Me transformeerime oma sõnumi rituaali, häälekasutusse, rütmi, liikumisse, aga ka meditatsiooni, varjuteatrisse ja võitluskunsti. Lavastuse eesmärk on luua kõigile mõistetav alltekst keeli kasutamata. See lavastus on Polygon Teatrile omaselt inimeselt inimesele, mitte näitlejalt publikule."

Lavastuse loob rahvusvaheline meeskond Auroville Theatre Groupst: Produtsent Jill Navarre USAst, kunstnik Marta Cicionesi Rootsist, valguskunstnik Mahi Zadrozny Brasiiliast, produktsiooni assistent Franzi Detrez Saksamaalt. Esitajateks on Nishant Saini Indiast ja Steina Öhman Soomest. 

"Ma tulin otsima siirust ja lihtsust. Ajal, mil Euroopa teater kaldub üha enam künismi ja eneseimetlusse, paelub mind Auroville publik - enam kui viietuhandeline kogukond, mis järjekindlalt elab ja väärtustab iidseid põhiväärtusi. Minu jaoks on teater endiselt tempel ja etendus tseremoonia. Usun, et paljud on seda Polygoni kodusaalis tunnetanud- osadust. Kahjuks kipub see täna Eesti ühiskonnas tervikuna üha kättesaamatumaks kaugenema. Seda osadust usun leidvat ka etendustel Bangalore's ja Chennais," rääkis Tohver lavastuse sünnist. 

Lavastus on märgilise tähendusega sest esietendub aastal, mil Auroville kogukond tähistab oma 50. ja Eesti Vabariik 100. ning Polygon Teater 10. juubelit. Lavastuse väljatoomist toetab SAIIER (the Sri Aurobindo International Institute of Eductional Research). Lavastus saab teoks Tamur Tohveri loomingulise residentuuri raames, mida toetab Eesti Kultuurkapital.

"See on kaunis ja ülev lavastus. Lavastajal ja meeskonnal on õnnestunud täiuslikult tuua ruumi tagasi Ime. Ime ja teadmine iseendast, mis maailmas kipub kaotsi minema. "Fear walkers" on väga aktuaalne ja täielikult endasse haarav jutustus," ütles Jill Navarre, lavastuse produtsent. 

"Fear walkers" / "Pindpinevad" etendused toimuvad 26., 27., 28. jaanuaril Sri Aurobindo Auditoriumis Bharat Nivas'es Aurovilles Tamil Nadu osariigis Indias. Järgnevad etendused 6., ja 7. veebruaril kuulsas Ranga Shankara Teatris Bangalores Karnataka osariigis Indias.  Lavastus on kutsutud Chennai uue suunitlusega kaunite kunstide festivalile "The spoken word 3".

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: