Kasterpalu ja teised tutvustavad polaarjoone taga Eesti dramaturgiat ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

EV100 meeskond eesotsas Margus Kasterpaluga on jõudnud oma otsaga Venemaale, Norilskisse. Miks ja mida nad seal teevad, rääkis EV100 meeskonna juht Margus Kasterpalu.

"Siin on kaks põhjust: üks on kultuuriline ja teine ajalooline ja rohkem EV100-ga seotud. Ettekäände moodi asi on see, siin selles Norilski teater, mis tõesti on polaarjoone taga, see teater on juba kuus aastat korraldanud dramaturgia laboratooriumi ja sellel aastal, kui Balti riigid kõik järjest 100 saavad, korraldatakse siin Balti dramaturgia laboratooriumit," rääkis Kasterpalu "Ringvaatele".

Seda veab üks eesti teatraalidelegi tuttav Oleg Lojevski, Vaba Lava esimene kuraator ja paljude Vene festivalide korraldaja ja žüriiliige, kes teeb lähedast ja tihedat koostööd Märt Meose, teatrirühmituse RAAM juhiga. "Nüüd on eestlased siin oma dramaturgiat esitlemas. Nüganen näitas ka oma 44 filmi. See on see kultuuriline põhjus."

Aga kohalik teatri direktriss sai esitada ka küllakutseid kahele EV100 juhtrühma liikmele, Kasterpalule ja Tiit Pruulile. "Meie tulime siia sellepärast, et siin 1940–50. aastatel oli väga palju eestlasi, aga nemad ei tulnud siia vabatahtlikult," ütles ta.

Norilskis olid suured kaevandused ja tehased ja öeldakse, et Norilskis on kogu Mendelejevi tabel maas, aga selle tabeli kõrval on seal ka ulatuslikud kivisöelademed. "Nii et nende nikli ja vase ja muude metallide töötlemiseks vajalikud tehased on siin enam-vähem vangide kätega üles ehitatud kõik."

Nendes kaevandustes on töötanud palju vange, nende hulgas ka eestlasi. "EV100 meeskond tuli siia teatrifestivalile, aga täna hommikul käisime ära ka Schmidti mäe jalamil, kus on mälestusmärgid nii lätlastele, leedulastele kui ka eestlastele. Nende hulgas ka kõrgetele Balti ohvritseridele, kellele teatati, et nad sõidavad Moskvasse ümberõppele, aga rongisõit lõppes hoopis siin," selgitas Kasterpalu.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: