Katrin Targo töisele aastavahetusele järgneb debüüt teatris Neue Oper Wien ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Katrin Targo
Katrin Targo Autor/allikas: erakogu

Viinis elaval ja tegutseval vabakutselisel Eesti sopranil Katrin Targol oli aasta viimasel kuulgi rohkelt solistiesinemisi, mis samaviisi on jätkunud uue aasta algul. Peatselt on tal tulemas aga põnev teatritöö, proovid uuslavastuse etendusteks Viini kammerooperis.

Katrin Targo on hõivatumaid Eesti lauljaid maailma muusikalavadel. Detsembris oli tal taas kaksteist esinemist, sealhulgas jõulupühadelgi. Ta on nõutud solist Viini ja lähiümbruse losside, paleede, katedraalide ja vabaõhulavade muusikaprogrammides, koos populaarsete orkestrite, kooride, solistide ja dirigentidega. Solistina on ta laiahaardelises repertuaaris aariad ja ansamblid kaalukatest oratoriaalžanris teostest kuni operetinumbrite ja Viini lauludeni, eeskätt muusikaloo kuulsaimate viinlaste Mozarti, Haydni, Schuberti, Beethoveni ja Strausside loomingust.

Sagedase esinejana Viini Karlskirches oli Katrin Targo taas 4. detsembril ning veel pärast, 28. ja 30. detsembril publiku ees Wolfgang Amadeus Mozarti „Requiemi“ KV 626 sopranisolistina. Märtsist kuni detsembrini esitatakse Mozarti viimaseks jäänud teost siin igal laupäeval. Selles ettekandes mängib ajastu pillidel Orchester 1756 (Mozarti sünniaasta) Salzburgist ja laulab Heinrich Biber Chor või Cantus XII. 4. detsembri ettekanne kõlab igal aastal muusikageeniuse „surmatunni reekviemina“ – Mozart suri 5. detsembril, ja Karlskirche asub Mozarti viimasest elupaigast vaid mõnesaja meetri kaugusel.

Viinis 1777. aastal avatud Palais Auersperg, kus omal ajal olnud muusikadirektoriks isegi Christoph Willibald Gluck, on sagedaseks esinemispaigaks Wiener Residenzorchester'ile. Orkestril puudub dirigent, kava juhib seistes orkestri viiuldajast kontsertmeister. Katrin Targo oli siin solistiks 9. detsembri kahel kontserdil bariton Sebastian Huppmanni partnerina, kontsertmeistriks Gerlinde Sonnleithner. 27. detsembril, taas kahel kontserdil, oli Katrini partneriks José Gutierrez, juhtviiuldajaks Christian Scholl. Veel kirjuma kavaga (Silvestergala) esineti samas ka vana-aasta õhtul.

Katrin Targo oli 15. detsembril solistiks jõulukontserdil Klosterneuburgi Babenberger Halle's, esitades Mozarti Missast c-moll aariat „Et incarnatus est“ ning hümni „Adeste fideles“ kõrval Olav Ehala laulu “Jõuluingel“, mille Targo sõnul publik eriti hästi vastu võttis. 24. detsembril esines Eesti lauljatar Augustinerkirches koos kiriku naisansambliga Gabriel Fauré „Messe basse“ ning 25. detsembril Karlskirches Jan Jakub Ryba (1665 – 1715) „Tšehhi jõulumissa“ solistina.

Uus aasta on toonud Katrin Targole juba kaheksa ülesastumist. 1. jaanuaril lauldi Augustinerkirches Joseph Haydni „Nelsoni missat“, solistideks Katrin Targo, Annely Peebo, Martin Maier, Christoph Seidl, orelil Ernst Wally, dirigeeris Thomas Böttcher. 7. jaanuaril oli Katrin Targo solistiks Thomas Böttcheri käe all Augustinerkirches pidulikul teenistusel (Hochamt) Mozarti „Missa solemnise“ C-duur KV 337 ja „Beatus vir“ KV 339 ettekandeil, solistideks veel Christiane Döcker, Alexander Kaimbacher ja Andreas Jankowitsch, orelil Wolfgang Capek. Mängisid-laulsid Augustini kiriku orkester ja koor. 14. jaanuaril oli ta ainus vokaalsolist samas kirikus Haydni „Orgelsolomesse“ B-duur (Missa brevis Sancti Joannis de Deo) esitusel, orelil Elke Eckersdorfer, dirigeeris Thomas Böttcher.

2. jaanuaril oli Katrinil ka lasteooperi „Noa laev“ järjekordne etendus Peterskirche krüptis. Ta laulis solistina veel koos orkestriga Sorgenbrecher uusaastakontsertidel 6. jaanuaril Josefstadti linnavalitsuse saalis (kahel kontserdil) ja 7. jaanuaril Gaweinstali mõisas ning 12. jaanuaril trioga Syrinx Mistelbachis.

Nüüd on lauljataril mõned päevad hingetõmbamiseks ning samas väga olulisena uue teatrirolli õppimiseks. Katrin Targo on kutsutud laulma naispeaosalise Dede rollis Leonard Bernsteini ooperi „A Quiet Place“ (1983) uuslavastuses Viini kammerooperi laval. Lavastuse teeb Neue Oper Wien koostöös Budapesti Kunstidepaleega Budapesti kevadfestivaliks aprillikuu algul, aga redigeeritud ja adapteeritud versioonis (kus libreto ja nelja peategelase nimedki muudetud), mille autoriks on New Yorkis elav Taani muusikategelane, dirigent ja helilooja Garth Edwin Sunderland. See on ooperi 2013. aastal esietendunud uue variandi esmaesitus Austrias, kooriks Viini kammerkoori 6-liikmeline ansambel, mängib Amadeus Ensemble Wien, dirigeerib Viini kammerooperi intendant Walter Kobéra. Proovid algavad 5. veebruaril, lavastajaks on Viinist pärit kunagine Viini Laulupoiste solist Philipp M. Krenn. Walter Kobéra tutvustab ooperit ka vestluses iga etenduse eel.

Viini kammerooperi laval on seni Eesti lauljatest üles astunud vaid Aile Asszonyi. Kui ta Hollandis Madalmaade Ooperistuudios Amsterdamis õppis, otsustas tollal noor serbia helilooja Isidora Žebeljan oma kammerooperi „Zora D.“ (2003) peategelase ossa kutsuda Aile Asszonyi. Lavastuse tegi kuulus David Pountney, see oli Viini kammerooperi ja Belgradi festivali 'Bemus' ühistellimus, ja Aile laulis selle etendusi 2004 mõlemas linnas.

Leonard Bernsteini ooperi esietendus tuleb Viinis 22. märtsil, mängitakse kokku kuus õhtut kuni 2. aprillini. Katrin Targo suurepärast esinemist teatrilaval oleme nautinud ka kodumail, Rahvusooper Estonias Kleopatra osa täitjana Händeli ooperis „Julius Caesar“. Aga eelseisvat tööd trupiga Neue Oper Wien peab lauljatar oma senisel muusikuteel tähtsaimaks. Neue Oper Wien kannab ju Viini neljanda ooperiteatri tiitlit, kellest eespool on vaid Wiener Staatsoper, Wiener Volksoper ja Theater an der Wien.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: