Sada Eesti mõtet. Sofi Oksanen ({{commentsTotal}})

Sofi Oksanen
Sofi Oksanen Autor/allikas: Reuters/Scanpix

"Laman siin, Walther ja nuga kõrval."

See lause pärineb Sofi Oksaneni romaanist "Puhastus" ja omakorda on see lause ühest kirjast, mille on kirjutanud neljakümne üheksandal aastal oma peidikus raamatu üks tegelasi Hans Pekk. Tema peamine tegevus seisnebki selles, et ta istub peidikus.

Aktiivselt tegutsevad selles raamatus aga naised. Ja võib vaid oletada, kas Oksanen ise tõmbas paralleeli oma Hansu ja selle Hansuga, kes on pärit muinajutust Hans ja Grete. Peamine sarnasus on muidugi see, et mõlemad Hansud on vangistuses, üks ootab Eesti vabastamist, teine seda, et teda ära süüakse.

Muinasjutu Hansul läks teatavasti paremini, aga Oksaneni Hans hääbus peale mõningast puselemist. Ta hääbus ilma ühegi lasuta. Aga nagu teatris on meil ootus, et kui püss on seinal, siis kunagi teeb ta pauku, nii ka Oksaneni "Puhastuses".

See, kes lõpuks pauku teeb, on hoopiski Oksaneni naistegelane, vana naine, kes laseb Waltherist maha kaks pätti ja kupeldajat, seda küll aastakümneid hiljem. 
Asi seegi, ehk on selle tulistamise taga nii Hansu kui ka kogu eesti rahva soov, et me ei annaks end ära ilma ühegi lasuta.

Kui Oksaneni "Puhastus" ilmus, oli see samuti pauk üsna ootamatust kohast. Huvitav oli jälgida romaani vastuvõttu, esmalt olid eestlased rõõmsad, et keegi pooleldi eestlane on midagi sellist kirjutanud ja selle kaudu jõuavad ka meie kannatused laia ilma. Aga kui nad sinna olid jõudnud, tekkis meil uus mure, paljud ütlesid, et me kannatasime hoopis teistmoodi ja Oksanen näitab kõike nii valesti. 
Nii võib juhtuda, kui ajalooõpik ja ilukirjandus segi aetakse.

Toimetaja: Merit MaaritsHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: