Eesti võimuehitiste fotonäitus tahab ajaloolise kõrval näidata ka tehnika arengut ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Arhitekt Uku Põllumaa ning fotograafid Tõnu Noorits ja Peeter Paasmäe on ühte näitusesse koondanud Eesti linnade võimuehitised. Praegu on väljapanek avatud Valgas, kuid peagi näeb seda ka mujal. Ajaloolise fikseerimise kõrval on näituse üks eesmärke näidata ka tehnika arengut.

Loominguline kolmik – Uku Põllumaa, Peeter Paasmäe ja Tõnu Noorits – on varem pildistanud küll laulvaid, surnud ja fataalseid ehitisi. Võimuhoonete väljapanek on ses seerias kuues. Sümboolne aeg mõelda võimust – Eesti pole juba praegu enam selline kui läinud suvel, mil pilte tehti, liiati siis veel kauges ja veel kaugemas minevikus.

"Need sisud ju on sel aastal juba muutunud. Meil oligi, nagu oleme ka eelmiste näituste puhul teinud, ajalooline fikseerimine. Ja loomulikult pole kõik need hooned ju algselt võimuehitisteks ehitatud, vaid nad on olnud midagi muud. Vahepeal on olukord muutunud ja sel aastal veel ju omakorda," selgitas arhitekt Uku Põllumaa "Aktuaalsele kaamerale".

Üldplaanide ja detailide seos loob Eestist omapärase terviku. Üldisemad fotod on üles võetud profiaparaadi, detailid aga mobiiltelefoniga. Järjest väiksemaks kvaliteedivahe jääb – nii on Eesti üldisema arengu kõrval neil näitustel põnev võrrelda ka tehnika arengut.

"Tööjaotus on meil algusest peale olnud samamoodi. Mina ja Peeter oleme algusest peale tegutsenud üldplaanide pildistamisega. Ja Uku kui arhitekt on pühendunud detailidele," rääkis fotograaf Tõnu Noorits.

Autorid on koondanud näitusele võimuehitisi kõigist Eesti linnadest. Kaasamõtlemist pakub ka objektide valik. Näiteks Tartust on pildile püütud maja, kus praegu tegutsevad kaitseväe ühendatud õppeasutused.

"Millised need hooned on, kus parasjagu võim elab. Osad on just võimu jaoks tehtud, on uhkemaid ja vähem uhkemaid, on kohandatud ehitisi. Selliseid, nagu nad just on. Aasta, paari pärast ei pruugi see kõik enam nii olla," märkis kujundaja ja fotograaf Peeter Paasmäe.

Võim võib end ilmutada erineval kujul ja ei pruugi olla igas olukorras ühesugune. Aga kodu või koda on võimul alati olnud.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: