Jüri Reinvere uudisteos avas Rootsis Ingmar Bergmani 100. sünniaastapäeva peo ({{commentsTotal}})

Jüri Reinvere teose proov Göteborgis.
Jüri Reinvere teose proov Göteborgis. Autor/allikas: Muusika

Jüri Reinvere orkestriteos “Through a Lens Darkly“ tuli 2. ja 3. veebruaril esiettekandele Göteborgis. Esiettekanne oli Göteborgi filmifestivali ja Göteborgi sümfoonikute ühise Ingmar Bergmani 100. sünniaastapäeva tähistamise kahe kontserdi keskne teos.

Rootsi tähistab tänavu suurejooneliselt oma suurmehe tähtpäeva ning Jüri Reinvere teos on pidustuste spetsiaalne tellimus. Göteborgi sümfoonikuid dirigeerib nimekas saksa dirigent Frank Strobel. Teised kontserdil esitatavad teosed on samuti seotud Ingmar Bergmani filmide ja tema isikuga. Kontsert on ühendatud taani kunstniku Lene Juhli ning Arnbjörg Danielseni video- ja filmiprogrammiga, mis lisab muusikale mõjusa visuaali.

Jüri Reinvere oli Ingmar Bergmani lähedane tuttav ning viibis sageli ka režissööri armastatud Fårö saarel. Reinvere on öelnud, et vestlused Bergmaniga ja tema kunstilised tõekspidamised on sügavalt mõjutanud ka tema arusaamu loomeprotsessist ning on olnud dramaturgiliste lahenduste lähtekohaks ooperites “Puhastus” ja “Peer Gynt”. Ingmar Bergmani muusikatajust ütleb Reinvere: “Bergmani suhe muusikaga oli väga kirglik. See oli nagu tema salajane mungaelu: ta jumaldas muusikat omaette, intuitiivselt, kindlalt ja järjepidevalt.  Ta otsis seda, mida võiks nimetada “muusika saladuseks”, soovis teada, mis on muusika ja kuidas see on tehtud. Elu lõpupoole huvitus ta Bachi “Fuugakunstist” ja me kõnelesime sageli sellest Bachi ühest viimasest teosest. “Fuugakunstis” on üks veider paus, milles me ei jõudnud ühisele meelele. Mina arvasin, et Bach eksis siin liiga sügavale oma fuuga labürinti, tema aga oli kindel, et Bach oma kires sai liialt haaratud emotsioonidest. Eks see ongi muusika üks põhiküsimusi – kas see on ainult oskuslik ja meisterlik polüfooniavaldamine või on siin midagi rohkemat, midagi sellist, mida me näeme ainult nagu läbi tumeda klaasi.

Rootsis on kuidagi väga selge, et Ingmar ja Käbi ja kogu nende maailm kuulub ühte suurde,  kuid kadunud maailma. Olin suvel selle projektiga seoses ka Fåröl, Ingmari kodus, juhuse kaudu ööbisin Käbi magamistoas. Ja ka seal oli see tunda – nad on lahkunud. Aga see maailm ja kunst on alles. Ja kogu nende elutöö.”

Reinvere teoses “Through a Lens Darkly” leidub puutepunkte ja allusioone Bergmani filmikeelega. Tekivad Bergmanile omased atmosfäärid; siin on interjööride tühjust, kellade tiksumist, mere lähedalolu.  Teoses väljendub aga ka Bergmani teine poolus, mis oli talle omane – lustmäng, komöödia. Loo pealkiri on viide Bergmani kuulsale filmile “Nagu peeglis”, samuti Käbi Laretei raamatule “Otsekui tõlkes”, mille pealkirja idee pärineb Reinverelt.

Orkestriteose dirigent Frank Strobel ütleb oma esmastest muljetest: “Ma näen selles teoses sidet Bergmani metafüüsilisemate, sürrealistlike ja unenäoliste filmidega, aga samas ka seost Bergmani draamalavastuste realistlike misanstseenidega. See on väga orkestraalne teos, kus erinevate kõlarühmadest kerkivad esile löökpillide ja keelpillide kõlamustrid, millesse põimub sooloinstrumentide motiivilisi “sähvatusi”.”

Jüri Reinverelt on lähiaegadel tulemas mitmeid esiettekandeid maailma tipporkestritelt ja kooridelt. Neist esimesena on kavas 8. augustil, tänavusel Pärnu muusikafestivalil orkestriteos “And Tired from Happiness, They Started to Dance”. Teose esitab Eesti Festivaliorkester Paavo Järvi juhatusel. 

Artikkel pärineb ajakirjast Muusika.

Toimetaja: Valner Valme

Allikas: MuusikaHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: