Keelesäuts. "Kirjaoskus ei ole oluline" ({{commentsTotal}})

Kirjaoskust demonstreeriv merilõvi.
Kirjaoskust demonstreeriv merilõvi. Autor/allikas: AFP/ Scanpix

Tänapäeva avalikus suhtluses on üks nähtus, mis on hakanud mõjutama meie igapäevast elu. Selleks nähtuseks on meem. 

Võõrsõnade leksikoni järgi on meem „idee, tava, kujund või muu infokogum, mis inimkultuuri keskkonnas valdavalt imiteerimise teel levib, paljuneb ja muteerub“.  Meemi on  üsna tabavalt võrreldud viirusega. Kuidas see siis levib? Kujutleme, et üks tuntud inimene ütleb otse-eetris nii:

„Ma ei saaks öelda, et kirjaoskus ei ole oluline.“ Tema lausest võib eralduda katkend „kirjaoskus ei ole oluline“ ja säutsumise ning sotsiaalmeedia postituste kaudu võib see kohe plahvatuslikult levida. Selleks ajaks, kui kõneleja eksitusest aru saab, on tema mõte valel kujul jõudnud juba kümnete tuhandete inimesteni.  

Mõistagi on ka nii-öelda puhtaid meeme, mis kannavadki algset, kõneleja enda mõtet. Meenutades klassikat: „Eestile on kombeks üks president korraga“ ja „Tule taevas appi!“ 

Selleks et mitte muutuda viirusekandjaks, tuleks alati otsida üles algallikas ja veenduda, mida kõneleja ise öelda tahtis. Siis hoiame inforuumi puhtana ja jätame kulutamata eluks vajalikud närvirakud. Tule, kirjaoskus, appi!

Kuulake varasemaid säutse siit.

Toimetaja: Valner Valme

Allikas: VikerraadioHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: