Sada Eesti mõtet. Haljand Udam ja eestlaste puudulik paremmeelsus ({{commentsTotal}})

Foto: PM/Scanpix

Vikerraadio on valinud välja sada mõtet, mis iseloomustavad seda, kes me oleme, kust me tuleme ja kuhu me läheme. Alates esmaspäevast, 8. jaanuarist kõlab "Vikerhommikus" kell 7.55 üks Eesti mõte. Kirjalikult avaldab mõtted ERR kultuuriportaal.

Haljand Udam:

"Eestlane oma väikekodanliku ja talupoegliku päritolu tõttu ei saagi olla meelestatud kuigivõrd parempoolselt."

Peeter Helme:

"Tõlkija, orientalist, entsüklopeediatöötaja ja ühtlasi ka Euroopa traditsionalistliku maailmavaate tutvustaja Udam ütles tsiteeritud mõtte välja 1994. aasta ajakirja Vikerkaar aprillinumbris, kirjutades seal Itaalia filosoofist Julius Evolast. 
Öeldud justkui muu seas, möödaminnes, kätkeb see endas sügavamõttelist tähelepanekut Eesti kultuuri olemuse kohta. Me ei ole parempoolne kultuur Udami mõttes – meis puudub aristokraatlikkus, selleks vajalik grandezza. Kuid samas, nagu samast Udami tekstist selgub, teeb see meid ka vabamaks. Vabamaks vaatlema aristokraatlikkust kõrvalt ja vabamaks ka omavahelistes suhetes. Kasutagem seda siis."

Mõtted valisid välja Peeter Helme ja Urmas Vadi.

Mõtted loeb ette ilusaima raadiohäälega saatejuht, legendaarne Helgi Erilaid.

Mõtteid saab Vikerraadio kodulehelt ja mobiilirakendusest ka järelkuulata.

Toimetaja: Merit MaaritsHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: