Tarbekunsti- ja disainimuuseumis avatakse näitus Eesti disaini vastuolulistest 80ndatest ({{commentsTotal}})

Linnakujunduslik installatsioon 'Vabalava' Pärnu džässifestivalile. E. Jürgenson ja T. Raidmets, 1987
Linnakujunduslik installatsioon 'Vabalava' Pärnu džässifestivalile. E. Jürgenson ja T. Raidmets, 1987

Alates 23. veebruarist on Eesti tarbekunsti- ja disainimuuseumis avatud 1980. aastaid kui Eesti disaini üht vastuolulisema ja keerulisemat kümnendit esitlev näitus, mis keskendub tollal alustanud noorema põlvkonna esindajatele ja nende loovate väljundite tutvustamisele. Tegemist on esimese laiema Eesti disaini seda kümnendit kajastava käsitlusega.

"Uus vaev" tuli fraasina käibele 1980. aastate alguses, et parodeerida hoogustuvat kommertslikku ja apoliitilist uue laine liikumist Läänes. Arvestades toonast autoritaarset ajastut, toimis see ka jälgi segava vahendina, mis mõjus omakorda väljakutsena valitsenud võimuorganitele.

Tollases lagunevas ja ideoloogiliselt polariseerunud ühiskonnas esile kerkinud Eesti disainerid tegutsesid olustikus, mis erines kardinaalselt nende ea- ja ametikaaslaste omast Läänes. Mõistes hukka neid ümbritseva keskkonna puudulikkuse ja (inim)vaenulikkuse, asusid noored Eesti disainerid formuleerima uut – oma keskkonda. Kollektiivse sõnakuulmatuse vaimus ammutasid nad inspiratsiooni ja energiat popkultuurist ja interdistsiplinaarsest eksperimenteerimisest. Toetudes hübriidsetele tegevusvormidele, kuhu kuulusid ka performance’id, kontseptuaalne kunst, muusika ja film, väljendasid nad uue generatsiooni identiteeti projektide, sündmuste ja väga nähtava näitusesarja kaudu, kus põimusid ideed linna- ja keskkonnakujundusest, sisearhitektuurist ning toote-, mööbli- ja plakatidisainist.

Püüdes avada selle keerulise ja väheuuritud perioodi konteksti, (disaini)strateegiaid ja osalejate ringi, toob näitus kokku töid, mille hulgas on ka avalikkusele seni tundmatuid materjale.

Jüri Kermiku initsiatiivil Brightoni ülikoolis 2015. aastal alanud uurimusliku projekti objekt on viimase Nõukogude perioodi kümnendi suhteliselt väheuuritud ja keerulisel disainimaastikul arenenud ideede lähtekohad ja väljundid, neist tulenevate järgnevuste jälgitavus ja tähendus üleminekul ühest poliitilisest süsteemist teise. Eesti tarbekunsti- ja disainimuuseumi ning Eesti kultuurikapitali toetusel laienenud projekti raames realiseeruva näituse eesmärk on illustreerida neid seoseid keskkonna loomise – kujutluse ja reaalsuse vaheliste vastuolude ületamise kontekstis.

Eksponeeritud on teoseid Arhitektuurimuuseumi, Rahvusraamatukogu ning erakogudest ja autorite arhiividest.

Näitusel eksponeeritud teoste autorite hulgas on Eero Jürgenson, Toivo Raidmets, Silver Vahtre, Mari Kurismaa, Mari Kaljuste jpt

Projekti käigus teostatud uurimustööd kokku võttev artiklite kogumik ilmub muuseumi kirjastuse alt mais 2018.

Näitus jääb avatuks 27. maini 2018.

Toimetaja: Merit MaaritsHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: