Sada Eesti mõtet. Mida ei luba vaadelda Iina Aasamaa? ({{commentsTotal}})

Foto: nytimes.com

Vikerraadio on valinud välja sada mõtet, mis iseloomustavad seda, kes me oleme, kust me tuleme ja kuhu me läheme.

Alates esmaspäevast, 8. jaanuarist kõlab "Vikerhommikus" kell 7.55 üks Eesti mõte. Kirjalikult avaldab mõtted ERR kultuuriportaal.

Iina Aasamaa:

„Laudadest möödumisel ei vaadelda uudistavalt inimesi ega laual olevaid toite”

Urmas Vadi: "See ja paljud teisedki kuldsed laused ja õpetussõnad pärinevad Iina Aasamaa raamatust „Käitumisest”. Teos pärineb aastast 1968, leidsin selle oma vanemate raamaturiiulist, selle raamatu kõrval oli veel palju teisigi eluks vajalikke brošüüre, nagu näiteks „Tütarlapsest sirgub naine”, „Miks kurejutud?” „Teeme ise 1000 asja”.

Tänapäeval ei ehita enam keegi ei ise endale köögimööblit ega paranda autot. Ka selliseid kätumisõpikuid pole meil tavaks enam lugeda. Ja ehk sellest ongi tingitud, et on nii palju ebaadekvaatsust, ebavõrdusust meeste ja naise vahel, palgalõhe, ahistamisjuhtumid.

Iina Aasamaa raamatut lugedes poleks nii läinud. Ent nüüd oleme me nii abitud, et isegi kohvikus või restoranis käitume valesti.

Eelpool kõlanud lause "laudade pealt olevaid toite ei oli ilus vaadelda" valguses tunnistan, mul on küll halb harjumus vaadata, mida teised söövad.

Siin nüüd veel paar õpetussõna Iina Aasamaalt:
„Sisenedes saali, ei tervitata üldiselt. Nähes tuttavat eemalt, tervitatakse teda sõnatult. Lauasistuja tervitab harilikult istudes. Ainult endast palju vanema või naistuttava puhul kergitab mees ennast istmelt. Seisatab tuttav laua juures, tõuseb mees ja vestleb seistes. Ta istub alles seejärel, kui tuttav on lahkunud laua juurest.

Kui naine lahkub lauast, siis nii tema lahkumisel kui ka tagasitulekul tõuseb mees püsti, tõstab jälle välja tooli ja nihutab selle naiskaaslase istumisel lauale lähemale. See püstitõusmise tseremoonia on mõeldav muidugi vaid seal, kus on selleks ruumi.”

Olgem ausad, kui kohvikutes saaks käia ainult selliselt käituvad inimesed, oleks seal nii kena, aga ilmselt oleks seal ka suht vähe rahvast."

Mõtted valisid välja Peeter Helme ja Urmas Vadi.

Mõtted loeb ette ilusaima raadiohäälega saatejuht, legendaarne Helgi Erilaid.

Mõtteid saab Vikerraadio kodulehelt ja mobiilirakendusest ka järelkuulata.

Toimetaja: Valner ValmeHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: