Arvustus. Paljutõotav partnerlus Silvia Ilves-Age Juurikas ({{commentsTotal}})

Age Juurikas ja Silvia Ilves
Age Juurikas ja Silvia Ilves Autor/allikas: Muusika

Sel hooajal on saanud kuulda mitmeid hea tasemega sisukaid kammerkontserte. Üks neist oli kindlasti ka Silvia Ilvese ja Age Juurikase kontsert aasta lõpu hakul Eesti raadio 1. stuudios.

Säravat noort tšellisti Silvia Ilvest mäletavad paljud vast “Klassikatähtedest”. Pianist Age Juurikasega ei ole ta varem koos mänginud, kuid tundub, et siit algas sobiv ja loodetavasti jätkuv partnerlus. Nad mõistavad muusikat üsna ühte moodi ja isegi lavalises välimuses on sarnasust – kaunid naismuusikud efektsetes lavakleitides.

XIX ja XX sajandil loodi suurejoonelisi kammersonaate, mis muusikalise materjali haaravuse, teemade väljendusrikkuse ja ilu ning ülesehituse poolest on nagu väikesed sümfooniad. Sellised on näiteks Brahmsi viiulisonaadid ja sinna kuuluvad kindlasti sel õhtul ettekandele tulnud Brahmsi sonaat nr 1 tšellole ja klaverile ning Prokofjevi sonaat C-duur. Kahe suurteose vahele mängisid muusikud efektseks vahepalaks Paganini “Moosese variatsioonid”, kus tšellisti kogu virtuoosne ja flažoletirohke partii esitatakse vaid ühel keelel.

Brahmsi ja Prokofjevi nõudlikud sonaadid olid väga hästi läbi mõeldud ja kujundatud, esitatud suurepärase tervikutundega, mängitud avatult ja energiliselt. Mõlemad muusikud kujundasid eri karakteriga teemasid (laulvaid, tantsulisi, õrritavalt groteskseid) lausa vaimustava väljendusrikkusega. Karakterite ja energialaengu poolest oli eriti silmapaistev Prokofjevi sonaadi finaal. Silvia Ilves on oma tehnilise võimekuse ning ühtlasi süveneva, teisalt avatult artistliku esituslaadi poolest paljutõotav noor muusik.

Kahjuks ei aidanud esitusele kaasa aga saal. Eesti raadio 1. stuudio ei ole seda tüüpi muusika esitamiseks sugugi sobiv kontserdikoht, eelkõige just akustika tõttu, mis on seal kuivavõit; nii Brahmsi kui Prokofjevi suured sonaadid vajavad rohkem “õhku”. Ja kuigi publikut oli päris palju, oleks pidupäevade lähenedes mõnes kesklinna kontserdikohas võinud sellest muusikasündmusest veel palju rohkem kuulajaid osa saada.

Ilmunud ajakirjas Muusika nr 2 2018

Toimetaja: Valner Valme

Allikas: MuusikaHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: