Keelesäuts. Kasuliku rutiini võimalikkusest ({{commentsTotal}})

Orhideede keskel muutub rutiinne päev põnevaks seikluseks taimemaailmas.
Orhideede keskel muutub rutiinne päev põnevaks seikluseks taimemaailmas. Autor/allikas: ERR

Mis vahet on järgmistel lausetel? „Minu igahommikune rutiin on võimlemine.“ „Mehe ja naise abielu oli langenud rutiini.“ Esimese lausega tahetakse öelda, et  võimlemine on hea harjumus, teise puhul aga seda, et abielu on muutunud tüütuks.

„Rutiini“ tähendust on tõenäoliselt hakanud nihutama ingliskeelne kultuur, mille mõjul on meilgi moekas rääkida eneseabi ning ajajuhtimise teemadest. Tuleb tähele panna, et kui inglise keeles seostub „rutiin“ (routine) korrapäraga, siis eesti keeles on selle tähenduseks nii „juurdunud harjumus“ kui ka „üksluine korduvus“. 

Talupojamõistus ütleb, et harjumusi saabki mõtestada nii hästi kui ka halvasti. Ütleb ju tuntud vanasõnagi: „Kordad tegu, saad harjumuse, kordad harjumust, saad iseloomu – saad iseloomu, saad saatuse.“ „Rutiini“ kahetähenduslikkus seisneb selles, et paljud harjumused võivad olla küll kasulikud, kuid asjade üksluine kordumine kipub õnnetuks tegema. Näiteks on eesti keeles raske ette kujutada lauset „meie abielu oli langenud meeldivasse rutiini“.  Segaduse vältimiseks võiksimegi eesti keeles rääkida „kasulikest harjumustest“ ja rutiiniks nimetada pigem seda, mis on tüütu ja üksluine.

Erakordset rutiinivaba päeva kõigile!

Kuula varasemaid säutse. 

Toimetaja: Valner Valme

Allikas: VikerraadioHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: