Aare Olander Eesti tänavapildist: metsa on kõvasti juurde tulnud, aga inimesi on vähemaks jäänud

Foto: ERR

Eesti linnad on pidevas muutumises. Kes pole ammu Võrus või Valgas käinud, siis neil soovitab "Kirjandusministeerium" läbi vaadata Aare Olanderi fotoraamatud sarjast "Kadunud vaated" ning teele asuda. Olander ise märkis saates, et kohti pildistades on ta muu hulgas tähele pannud, et kuigi praegusel ajal on metsa Eestis kõvasti linnades juurde tulnud, on jällegi inimesi tänavapildis vähemaks jäänud.

"Eks siin vanade piltidega tegeledes ja neid lähedalt vaadates, detailidesse süvenedes muidugi tekib aeg-ajalt nostalgilist tunnet. Aga [mul] on teatud teist laadi tähelepanekud tekkinud. Esiteks see, et Eestis on viimase 100 aastaga ikkagi puud igal pool tohutult kõrgemaks kasvanud, metsa tuleb järjest peale, linnades eriti," märkis Olander "Kirjandusministeeriumile".

"Teine on see, et mul on kahtlus tekkinud, kui me siin tänapäeva Kalamajas või Pelgulinnas või kus iganes vaatame neid viimse peal üle värvitud tolleaegseid vanu maju, ei ole ühelgi pildil näha, et nad oleksid tol ajal niimoodi välja näinud. Kõik olid kuidagi sellised, et uksed käisid tuulega kinni-lahti, ja detailid olid täpselt nii, nagu omal ajal kätte juhtus, et ega see, seda autentsust nagu tänapäeval keegi vist enam taga ei aja."

Kolmas asi, mis Olanderit rohkem häirib, on see, et üksikkõik, kus täna seda vana pilti vaadata, on inimesi seal kordades rohkem kui tänapäeval samas kohas võib näha. "Näiteks eriti Viljandis või Valgas või kus sa ringi käid, ikka mõnel pool pidi veerand või pool tundi ootama, et vähegi inimesi sinna pildi peale tuleks, et ei tekiks sellist neutronpommi tunnet," nentis ta.

"Tallinna raamat on selles mõttes natukene paigale jäänud. Tartuga tegime küll sellise asja, et kui 2016 tuli teine, tuli kolmas trükk välja, siis ma käisin umbes 5–6 kohta fotokaameraga uuesti üle, kus olid täiesti uued hooned kerkinud. Neid oleks olnud häbi jätta jätta raamatusse uude trükki sisse nii nagu nad 2012–2013 välja nägid."

"Aga mis veel võib tähele panna – ega väikelinnades, isegi mitte et siin viimase nelja-viie aastaga, mõnes linnas on nii, et vaatad 25 aastaga ei ole praktiliselt ühtegi uut uut suurt maja kesklinna vähemalt ehitatud. Valga linna kolm suurimat maja, mis on 25 aastaga tekkinud, on Maxima, Rimi ja Selver vist. Kõik kolm suurt kaubakeskust. Kesklinna ääre peal muud seal tehtud ei ole. Sama lugu Otepääl või ka Tõrvas. Ka Võrus," jätkas Olander.

"Aga noh, parem tehku olemasolevad majad korda kui et hakaku sinna teiste vahele veel midagi uut ehitama."

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: