Maria Lee Liivak: õppisin näidendi jaoks tehtud intervjuudest inimeste kohta väga palju

Foto: ERR

Emakeelepäeval, 14. märtsil antakse välja Eesti kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastapreemiad, kus näitekirjanduse auhinnale kandideerib ka Maria Lee Liivaku ja Mari-Liis Lille näidend "Väljast väiksem kui seest". Maria Lee Liivak rääkis ERR kultuuriportaalile, et näidendi jaoks tehtud intervjuudest koos Lillega sai ta väga palju inimeste kohta teada.

""Väljast väiksem kui seest" on Mari-Liis Lille lavastus Endla teatris, mis esietendus 2017. aasta märtsis ja see tugineb eluloo intervjuudele, mis me tegime 2016. aasta jooksul Pärnu piirkonnas elavate inimestega. Selle lähtepunkt oli Mari-Liisi küsimus selle kohta, miks on inimesed Eesti ühiskonnas nii kurjad või nii tigedad. Miks see tigedus nii kergesti avaldub ka näiteks avalikus kommunikatsioonis, kus viimase ajani tundus täiesti absurdne, et mingit tüüpi asju võib välja öelda, aga praeguseks on juba nii normaliseerunud igasugune avalik konflikt," selgitas Liivak.

"Me alustasime intervjuude tegemist, et kontrollida väidet, kas me oleme nii kurjad, et me oleme nii vaesed. Otsisime Pärnu mittetulundusühingute abil inimesi, kes elavad vaesuspiiril või alla selle, tegime mitmeid intervjuusid ja saime teada, et see väide ei ole õige. Siis otsisime edasi inimesi, kes on ennast ise väga selgelt määratlenud ühe või teise grupeeringu osana. Kokku tuli vist ligi 30 intervjuud, mida me transkribeerisime paljude toetajate abiga. Need olid pikad intervjuud; pikemad 4–5 tundi, lühemad pool tundi kuni tund. Ja neist pidime tegema valiku, millest sai lõpuks teatritekst, mille näitlejad lõpuks pähe pidid õppima."

Need intervjuud, mis lavale on jõudnud, need ei ole kokku segatud erinevatest intervjuudest, need on päriselt Pärnumaal elavate inimeste intervjuud, lihtsalt selle vahega, et need on kärbitud.

"Me püüdsime mõista erinevate maailmavaadetega inimesi neid intervjuusid tehes. Püüdsime mõista, kust mingisugused maailmavaated alguse saavad. Mis on need jõujooned, mille väljas need arenevad. Ma ei tea, kui palju me lõpuks ise nendele küsimustele vastuseid saime. Küll aga me kohtusime nii paljude erinevate inimestega, et ma julgen öelda, mina küll õppisin väga palju selle käigus erinevate inimeste kohta," lisas Liivak.

"Võib-olla märkida tuleb veel seda, et me tegime need intervjuud 2016. aasta suvel peaasjalikult. Enne seda, kui Eesti president oli valitud, ja enne seda kui Donald Trump oli saanud presidendiks ja maailmas olid väga paljud asjad veel teistmoodi. Praegu ei paista, et tegemist oleks aegunud probleemiga. Küll aga võib see, mis laval praegu paistab, olla omandanud juba täiesti teisi toone võrreldes sellega, mis oli aasta tagasi näiteks. Aga kuhu edasi, ei tea."

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: