Juubeliriigid rääkisid Leedu raamatumessil lähiajaloost ({{commentsTotal}})

Ilmar Taska
Ilmar Taska Autor/allikas: Laura Arum-Lääts

Leedu Instituut korraldas äsjalõppenud Leedu Raamatumessil vestlussarja lähiajaloost, kus osalesid kirjanikud Eestist, Lätist, Leedust, Poolast, Tšehhist, Soomest, Slovakkiast: riikidest, mis tähistavad sel aastal juubelit. Eestist oli kutsutud Ilmar Taska, kelle romaan "Pobeda 1946" ilmus hiljuti Danute Sirijos-Giraite tõlkes kirjastuselt Homo Liber.

Danute Giraite tõlge on ka KULKA aastapreemia nominentide hulgas. Ilmar Taska vestles Leedu kirjaniku Herkus Kunčiuse, Marius Burokase ja Loreta Jastramskienega, kellega arutati meie sarnast läheminevikku. 

""Pobeda 1946" kirjeldab Nõukogude võimu kehtestamist Eestis ja sellega kaasnevaid muutusi, kus Eesti oli äkki lahutatud vabast maailmast raudse eesriidega." kirjutas Leedu suurimas päevalehes Lietuvos Rytas Ramūnas Gerbutavičius. 

Lietuvos Rytas tsiteerib ka Imbi Paju: "Taska teoses on kõik arhetüübid, mis nõukogude aeg sünnitas: ohver, vastupanuliikuja, kollaborant, nuhk ja piinaja, ellujääjä, vaikija ja põgeneja... kõik saavad hääle sellel moraalselt hallil territooriumil."

Eraldi programmis näidati ka Olav Neulandi filmi “Tuulte pesa” mille olid kirjutanud Leedu stsenaristid Grigori Kanovičius ja Isaakas Fridbergas. Ilmar Taska selle filmi toimetajana rääkis tööst stsenaariumiga ja köietantsust selleaegse tsensuuriga. Nii Eestil kui Leedul on olnud palju sarnaseid lehekülgi pärastsõjaaegses saatuses.

Toimetaja: Valner ValmeHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: