Sada Eesti mõtet. Muhv mõrust lonksust ({{commentsTotal}})

Foto: Vanemuise FB

Vikerraadio on valinud välja sada mõtet, mis iseloomustavad seda, kes me oleme, kust me tuleme ja kuhu me läheme.

Alates esmaspäevast, 8. jaanuarist kõlab "Vikerhommikus" kell 7.55 üks Eesti mõte. Kirjalikult avaldab mõtted ERR kultuuriportaal.

Muhv:

„Mis see paar mõru lonksu mehele teeb!”

Peeter Helme: "Tegelikult on selle Muhvi mõtte autor Eno Raud, kelle sulest ilmus 1972. aastal esimene Naksitrallide raamat. Aga nii see kirjanike loodud tegelastega juba kord on – kui nad on tõeliselt head, veenvad ja reljeefsed, hakkavad nad elama oma elu ning haagivad end teatud mõttes lahti oma autorist.
Nii ka Muhv. Muidugi on siin veel käsi mängus Edgar Valteril, kelle joonistuses äratab pehme, kohev, veidi õnnetu ja ometi vapralt läbi elu rühkiv tegelane kaastunnet ja pakub samas ka meeldivat samastumisvõimalust.

Ning loomulikult ei saa Muhvi elustajatest rääkides mööda režissöör Avo Paistikust: just tema on 1984. aastal valminud pooletunnise „Naksitrallide” filmi lavastaja. Samuti on oluline roll Maria Klenskajal, kelle häälega Muhv haigeks jäänud ja omakorda Urmas Kibuspuu häälega vinguvale Kingpoolele ütlebki lause, mida ilmselt nii mõnigi eesti laps on pidanud ise tõbisena kuulma, kui teda sunnitakse jooma kibedat põdrasamblateed."

Mõtted valisid välja Peeter Helme ja Urmas Vadi.

Mõtteid loevad Helgi Erilaid ja Kaja Kärner. Mõtteid saab Vikerraadio kodulehelt ja mobiilirakendusest ka järelkuulata.

Toimetaja: Valner Valme

Allikas: VikerraadioHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: