Muusika märtsinumbris: Andres Mustonen, Alfred Karindi, Andrew Lawrence-King ({{commentsTotal}})

Birgitta festival 2016
Birgitta festival 2016 Autor/allikas: Jelena Rudi

Muusika märtsinumbri kaanepersoon on värvikas ja vastuoluline Andres Mustonen. Tema mõtted on aga tabavad ja ideed mõtlemapanevad. Andres Mustoneniga vestleb Kadri Hunt.

Rubriigis TÄHT räägib kuulsast vanamuusikust, harfikunstnikust Andrew Lawrence-Kingist Saale Fischer. Muusik resideerub romantilisel Guernsey saarel, teada saab ka, mis põnevaid harrastusi tal muusikakire kõrval veel on. Andrew Lawrence-King tuleb peagi ka Eestisse, kui ta esineb juba 17. märtsil koos Tallinna Kammerorkestriga Tallinna Filharmoonia Mustpeade majas.

“Eesti Vabariik 100” artiklite sarjas tundmatutest muusika-aaretest tuleb seekord juttu suurepärasest, kuid nüüdsel ajal vähe esitatud heliloojast Alfred Karindist, kes omal ajal, sarnaselt nii mõnegi teise suurkujuga, süütult Siberisse saadeti. Karindi oli silmapaistev organist ja lugupeetud koorijuht, seetõttu on tema loomepärandis palju oreli- ja kooriteoseid. Heliloojast räägivad lähemalt Ia Remmel ja Kristel Aer.

Karindiga seoses tasub ka mainida Eesti Orelisõprade ühingu toel algatatud projekti, kus tuleb ettekandele olulisem osa Eesti heliloojate orelisonaatidest. Kavas on Karindi kõik neli orelisonaat, Juhan Aaviku, Kaljo Raidi, Els Aarne, Johannes Kappeli, Edgar Arro, Johannes Hiobi sonaadid ja Artur Kapi kaks orelisonaati. Kõik kontserdid toimuvad Tallinna toomkirikus, iga kuu kõlab üks sonaatidest.

Miks tasub minna mõnda Euroopa suurlinna kontserdireisile ja mida seal kogeda, sellest räägib inspireerivalt Kai Taal. “Miks minna välismaale kontserdile ja ooperisse, kui paljud kuulsad artistid tulevad meile koju kätte? Kui on olemas YouTube, muusikasündmuste internetiülekanded, Mezzo TV, heliplaadid jne? Olin küll kahtlustanud, et kuulsad artistid ei esine Maarjamaal samasuguse energialaenguga nagu metropolides ning praegu olen selles veelgi rohkem veendunud. Pärisreaalsuses olin Berliini filharmoonikuid siiani kuulnud vaid korra, ligi kümme aastat tagasi Estonia kontserdisaalis. Mäletan, et kontsert oli väga hea, kuid ei vaimustanud. Kogemus 26. jaanuaril nende muusikute kodusaalis oli sootuks teistsugune, ma pole siiani ühestki sümfooniakontserdist suuremat elamust saanud kui tol õhtul Berliini filharmoonia suures saalis.”

Kontserdiarvustustest on märtsinumbris käsitlusel Rahvusooper Estonia Manfred MIM “Eesti ajalugu. Ehmatusest sündinud rahvas”, “MustonenFest”, RO Estonia orkestri kontsert Eesti muusikast (Tobias, Eller, Tamberg, Sumera, Ester Mägi), Vanemuise ooperigala, Eesti Filharmoonia kammerkoori kontsert “Palved II. Missa syllabica” ja Vox Clamantise kontsert “O, Antiphonen”, Irina Zahharenkova klaveriõhtu Estonia kontserdisaalis, Endrik Üksvärava ja Jorma Tootsi soololaulude kontsert, Pille Lille laulukontsert Tallinna talvefestivalil ja Mart Soo muusikaõhtu.

Lisaks on ajakirjas traditsiooniliselt veel maailma ja eesti muusikauudised ning uute plaatide tutvustus.

Toimetaja: Valner ValmeHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: