Akadeemilise Raamatukogu näitus vaatleb hispanistikat Eesti tõlkeloos ({{commentsTotal}})

Hispanistika näitus Akadeemilises Raamatukogus
Hispanistika näitus Akadeemilises Raamatukogus

Alates 6. märtsist on TLÜ Akadeemilise Raamatukogu II korruse galeriis ja trepivitriinides üleval näitus „Hispanistika Eesti tõlkeloos“, mis on osa terve märtsikuu kestvast festivalist Iberofest.

Esimesed eestindused otse hispaania keelest tehti 1930ndatel aastatel. Näitusele valitud raamatutest ilmus esimene 1934. ja viimased 2016. aastal, mis teeb kokku üle kaheksakümne aasta hispaania-eesti tõlkelugu.

Näitus „Hispanistika Eesti tõlkeloos“ valmis algselt Tartu Ülikooli hispanistika eriala 25. sünnipäevaks eelmise aasta oktoobris ja jõuab nüüd Iberofesti raames ka Tallinna publikuni. Iberofesti algatas Hispaania suursaatkond viis aastat tagasi. Festivali nimi tuleneb hispaania- ja portugalikeelses maailmas laialt levinud terminist Iberoameerika, mis hõlmab hispaania- ja portugalikeelseid riike Euroopas ning Lõuna- ja Kesk-Ameerikas.

Plakativaliku tegemisel on lähtutud nii tõlkijate panusest kui autorite ja teoste kaalukusest. Eesti- ja hispaaniakeelsed plakatid koostasid Mari Laane, Klaarika Kaldjärv, Triin Lõbus, Mari Kruse ja Kairi Güsson, kes tõstavad teiste tõlkijate hulgast esile eriliste teenetega Aita Kurfeldti, Ain Kaalepi, Jüri Talveti ja Ruth Liase.

Hispaania kirjanduse tõlkenäituse Akadeemilise Raamatukogu kogudest koostas Harry Liivrand, kes valis väljapanekusse lisaks teoseid 2005. aastal Hispaania suursaatkonna poolt raamatukogule kingitud 402 hispaaniakeelsest raamatust. Nii tervitab näitusevaatajat vitriinis sümboolselt ka Hispaanias töötanud tallinlane Michel Sittow oma Aragoni Katariina portreega. Vanim hispaania kirjanduse eestindus pärineb näitusel aga aastast 1911.

Näitus „Hispanistika Eesti tõlkeloos“ jääb TLÜ Akadeemilise Raamatukogus avatuks aprilli lõpuni.

Toimetaja: Valner ValmeHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: