Vanemuine pani terve regivärsilise "Kalevipoja" lavale

Foto: ERR

Teater Vanemuine tõi Tartu Sadamateatris lavale Kreutzwaldi kangelaseepose „Kalevipoeg". Karl Laumetsa lavastatud Eesti rahvuseepos jõuab publiku ette peaaegu täies mahus ja regivärsi vormis.

Sadamateatri laval räägitakse lugu Kalevipojast, kes kolmest vennast kõige nooremana teeb pikima kiviheite ja saab riigi valitsejaks. Lavastaja Karl Laumets loodab „Kalevipoja" etendusega murda eelarvamusi, justkui oleks eepos igav ning raske lugeda ja mõista.

"Nii kui mina selle läbi lugesin ja ma mäletan, kui oli esimene lugemine näitlejatega, siis kui juba oli dramatiseering valmis, oli see kõigi jaoks suur elamus ja avastus, et kõigest on tegelikult võimalik aru saada ja kõik on väga huvitav ja humoorikas. Ja samas väga traagiline - see kõik on olemas," ütles lavastaja, dramatiseeringu autor ja Kalevipoja osatäitja Karl Laumets.

„Kalevipoja" lavastamisega loodab Laumets koputada publiku südametunnistusele, et eestlaste rahvuseepost ära ei unustataks. Nii proovitakse etenduses välja tuua ka ühisosa muistse kangelase ja tänapäeva eestlase vahel.

"Ma arvan, et siin on väga tugev rohujuuretasand, kus inimene tunnetab ürgseid omadusi, mis eestlases on, ja kui vaadata eepost, mis räägib väga palju läbi lindude, looduselementide ja nii edasi, siis ma arvan, et ongi see seos tänapäeva inimese ja looduse vahel see võti, millega me seda lavastust väga tugevalt lahendame," selgitas lavastuse kunstnik, video- ja valguskujunduse autor Kristjan Suits.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: