Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

"Katariina I" on tõeline tuhkatriinulugu

Rahvusballeti lavale jõuab täna õhtul ballett "Katariina I". Tegemist on tõelise tuhkatriinulooga, mis räägib lihtsa talutüdruku Marta ja Peeter I suurest armuloost ning sellest, kuidas eikellestki võib saada keegi.

Läbi ajaloo on spekuleeritud selle üle, kas Katariina I oli eesti, läti või leedu päritolu. Selles, Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks valminud balletis on tegemist eestlasega – Rõngu Martaga. Elurõõmus, tark ja tugev naisterahvas võitis Peeter i südame ning temast sai tsaari laste ema, suurim usaldusisik ja mõjutaja.

1724. aastal kroonis Peeter naise Venemaa keisrinnaks ja aasta hiljem, pärast Peetri surma sai temast Venemaa esimene valitsev keisrinna. Helilooja Tauno Aintsi loodud muusikaline maailm on mõjutatud meie ajaloost ning sisaldab ka rahvamuusika elemente. Näiteks saab Estonia laval kuulda ja näha torupilli Kätlin Mägi esituses.

"Mind insipireeris ajalugu ja oma koduga seotud teemade käsitlemine. See andis hästi palju muusikalisi kui ka niisama fantaseerimisvõimalusi," rääkis helilooja Tauno Aints "Aktuaalsele kaamerale".

"Peeter I olid kõik võimalused, ta oleks võinud abielluda või armastada ükskõik keda, aga ta valis naise, keda ta tõeliselt armastas ja läks südame järgi," märkis lavastaja Toomas Edur.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: