Arvustus. Frantsiisi nähtud ja logisev taaskäivitus ({{contentCtrl.commentsTotal}})

"Tomb Raider" Autor/allikas: Kaader treilerist

Uus film kinos

"Tomb Raider"

Lavastaja Roar Uthaug

Näitlejad Alicia Vikander, Dominic West, Walton Goggins

4,5/10

"Tomb Raider" on omapäratu frantsiisi taaskäivituskatse, mis toob puhtalt rahalistel põhjustel tagasi kaasajastatud Lara Crofti karakteri, unustades järgede seadmise tuhinas õigustada piisavalt oma eksistentsi. 1990ndate keskel alanud edukale videomängude seerial – ja täpsemalt selle 2013. aasta taaskäivitusel – põhinev märuli-/seiklusfilm on hoogsalt üles ehitatud, ent sisuliselt stampidest läbi imbunud tuim päritolulugu.

Roar Uthaugi lavastatud "Tomb Raider" seab eemalolekuga rikutud isa-tütre suhtest kannatanud 20ndates Lara Crofti (Alicia Vikander) otsingule, millega sihitult ja rahahädas elav Croft püüab leida vastuseid oma aristokraadist, rikkurist ja arheoloogiahuvilisest isa seitsme aasta tagusele kadumisele. Kuna söakas ja võitlushimuline Croft pole nõus isa surma tunnistama, pole ta ka vastu võtnud ta varandust. Seega töötab ta Londonis rattakullerina. Ent Crofti adrenaliinirohke elu viib ta ruttu isa pärandini, mis annab olulisi vihjeid isa saatusest.

Algab indianajonesilik avastusretk salapärasele saarele, kus toimuv ehitab üles ja kinnitab Lara Crofti kui kangelase kuvandit, kerides kokku järjest tüütumaid ja tuttavamaid motiive, võtteid ja ideid. Nii ei puudu filmist udused tagasivaated, tormis asuv saar, müstiline relvastatud salaselts, ühedimensioonilised kõrvaltegelased, tiheda montaažiga märulistseenid, mäkke ehitatud mõistatustega iidne haud, hukatuslikud agendad, imelised ellujäämised...

Kuigi film püüab luua Lara Crofti karakterit Angelina Jolie veetud filmidega ("Lara Croft: Tomb Raider" (2001) ja "Lara Croft: Tomb Raider – The Cradle Of Life" (2003)) võrreldes veidi "realistlikumas" võtmes, tasub nii filmi keerdkäikude kui karakterite motiivide osas endale võimalikult vähe küsimusi esitada. Kui lugu jõuab põhilise märuli käivitava saareni, hakkab film loopima peategelasele järjest ette videomängulikke ülesandeid, väljakutseid ja olukordi, mis muutuvad kiiresti pingevabadeks ja ennastkordavateks. Pingetus ja kaasahaaramatus on tingitud eeskätt sellest, et jookse ja hüppa nuppe agressiivselt litsuv narratiiv on fokuseerimatult rütmistatud ning igavate rõhuasetustega.

Eeltoodu tingib ebaühtlase tooni, kus emotsionaalse atmosfääri kõikumine ei loo sidusat tervikut. Film ei võta hoogu maha stseenidel, millel oleks midagi sisuliselt kandvat öelda – olgu selleks kujuneva sangari esimeste katsumuste negatiivsed tunded või karkteri taotletud kihilisus. Nii lonkab ka Crofti karakteriarendus, kuigi Oscari-võitjast Vikander realiseerib nüansitu stsenaariumi antud nigelad vahendid edukalt.

Tüdimust tekitavat märulit saadab viimati "Mad Max: Fury Roadi" haarava heliribaga hiilanud Junkie XLi keskpärane töö. "Kingsmani" filmides lõbusalt mängulise kaameratööga silma paistnud George Richmondi kaameratöö jääb "Tomb Raideris" hätta sogase CGIga, mille võbelevat pudrusust vaid kassatulu kasvatamise nimel sissetoodud 3D rõhutab.

"Tomb Raider" on ülearune toode teiste tunduvalt meelelahutuslikumate järjefilmide keskel, üritades paigutuda videomängu adaptsioonide ja naistegelase juhitud märulifilmide ning niigi üleküllastunud superkangelasfrantsiide vahele, ent mõjudes kui odav ja ebamäärane segu Idiana Jonesist, Muumiast ja videomänguseeria esteetikast. 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: