Keelesäuts. Millal eKool ja millal e-kool? ({{commentsTotal}})

E-kool
E-kool Autor/allikas: Delfi/Daniel Sepp

Eelmisel nädalal kirjutasime Vikerraadios etteütlust. Seal võis kuulda lauset, milles öeldi, et Jannsen ja Jakobson ei teadnud e-aabitsast ega e-koolist midagi. Selle kohta tekkis etteütluse kirjutajatel palju küsimusi.

Peamiselt tekitas segadust asjaolu, et õigeks oli loetud kirjapilt, kus e-kool ja e-aabits on läbiva väikese tähega. Miks siis ikkagi nii? On ju olemas toode eKool, milles kirjutatakse sõna „kool“ suure algustähega. Niisamuti on olemas eAabits, mille kirjapilt on samasugune – e väikese tähega ja Aabits suurega, sealjuures väike e ülejäänud sõnaga kokku kirjutatud.

Tuleb aga tähele panna, et lisaks nimele võib tegemist olla ka üldmõistega, mis teatavasti kirjutatakse väikese tähega. Kirjapildi valik sõltub lause tähendusest. Emakeelepäeval etteütluses kõlanud lause puhul tuleks küsida, kas Jannsen ja Jakobson ei teadnud midagi eKoolist ja eAabitsast kui konkreetsetest toodetest või polnud nad kuulnud neist kui teatud nähtustest? Viimane variant on tõenäolisem, järelikult kirjutame selles lauses sõnad „e-kool“ ja „e-aabits“ väikeste tähtedega.   

Miks aga peaks „e-koolis“ sidekriips olema? Parema loetavuse ja arusaadavuse huvides. Ilma sidekriipsuta kirjutades võiks lugeja panna kogemata rõhu valesse kohta ja hääldus kõlaks „ekkool“.

Aitäh kõigile ja kestku huvi keelekasutuse vastu ka pärast emakeelenädalat!

Kuulake varasemaid säutse siit. 

Toimetaja: Valner ValmeHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: