Mart Juure raamatusoovitused: hullust hobusest Pätsini

Foto: ERR

Mart Juur andis "Kirjandusministeeriumis" vaatajatele – ja mõistagi ka lugejatele – neli raamatusoovitust. Välja sai valitud Katrin Pautsi "Hull hobune", Katrin Johansoni "Hundirada", Konstantin Pätsi monograafia ja Jüri Kivimäe "Rektor Hans Kruus".

Katrin Pauts, "Hull hobune"

Eesti roimakirjanduse nüüd juba grand old lady värske teos. Hingematvalt põnev raamat. Mina olen selle juba läbi lugenud. Mina tean, kes on mõrvar. Mina tean, millise kivi all vähid peidus on, ja kadestan natuke kõiki neid, kellel see seiklus veel ees seisab.

Katrin Johanson, "Hundirada"

Mingis mõttes üpris sarnase atmosfääriga – tume, salapärane, kohati väga halbaennustav on Katrin Johansoni romaan "Hundirada". See on tegelikult romaan suhetest, inimeste päritolust ja sellest, et küsimused peavad saama vastuse, aga sageli neid vastuseid ei tulegi. Tubli autor oleks muidugi selle materjali pealt võib-olla kolm korda paksema raamatu kirjutanud. Aga lühidus on voorus ja seda kindlasti ka proosa puhul.

Toomas Karjahärm, "Konstantin Päts. Vabameelne opositsionäär" ja Argo Pajur, "Konstantin Päts. Riigimees"

Nüüd sukeldume sügavale ajalukku, võttes kaenlasse kaks mahukat köidet. Ilmunud on Konstantin Pätsi biograafia. Esimese osa autor on Toomas Karjahärm. Teise osa autor on ajaloolane Argo Pajur. Tegu on kapitaalse uurimusega Konstantin Pätsi elust, tööst, tema rollist Eesti poliitikas. Võib-olla ka sellest, miks Eesti esimene vabariik oli selline nagu ta oli ja lõppes nii nagu ta lõppes. On ka ette heidetud, et Pätsist kui inimesest sellest raamatust saab teada suhteliselt vähe. Ühest küljest on see seletatav allikate vähesusega, aga teisest küljest arvan ma, et see ei jää kaugeltki viimaseks raamatuks Konstantin Pätsist, mida me loeme. Aga raamat on väärt, et ette võtta ja sellega põhjalikult tööd teha.

Jüri Kivimäe, "Rektor Hans Kruus"

Konstantin Pätsi kaasaegne, tema tuttav. Kas just hea tuttav, aga tuttav kindlasti. Esseeride erakonda kuulnud Hans Kruus, kes mõnda aega oli ka Tartu Ülikooli rektor. Tema elulugu on ilmunud Tartu Ülikooli rektorite elulugude sarjas ja autor on ajaloolane Jüri Kivimäe. See on tegelikult väga põnev raamat ühest Eesti haritlasest, tema kujunemisloost, miks olid tema vaated säärased nagu nad olid, mis viis ta Asutavasse Kogusse, miks Hans Kruus oli opositsioonis Pätsi režiimiga ja miks ta oli 1940. aasta juunipöörde valitsuses ja miks tema elu pärast seda läks nii nagu ta läks. Hästi palju on küsimusi ja paljud küsimused saavad sellest väga suurepärase sulega kirjutatud raamatust ka väga huvitavad vastused.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: