Sada Eesti mõtet. Mall Hiiemäe puuaja adumise vajalikkusest ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Postimees/ Scanpix

Vikerraadio on valinud välja sada mõtet, mis iseloomustavad seda, kes me oleme, kust me tuleme ja kuhu me läheme. Alates esmaspäevast, 8. jaanuarist kõlab "Vikerhommikus" kell 7.55 üks Eesti mõte. Kirjalikult avaldab mõtted ERR kultuuriportaal.

Mall Hiiemäe:

Teel heaoluühiskonda pole liiast aduda, mis oli nõndanimetatud puuaeg puust hoonete ja majariistadega, millised olid toidud, kuidas pikkadel talveõhtutel tubaseid töid tehti, valgusallikaks peerg või küünal.

Urmas Vadi: "See lause pärineb Mall Hiiemäe raamatust "Endis-Eesti elu-olu. Lugemispalu kodusest ja perekondlikust elust". Mall Hiiemäe ütleb, miks on hea vahest neid vanu koduseid asju mäletada. Neid inimesi ikka on, kes on urbaniseerunud ühiskonnast ja elukorraldusest väsinud ja ihkavad midagi arhailist. Panna jalg paljale mullale. Hammustada tükike jääpurikast. Saagida käsisaega küttepuud. Aga peamiselt on see mõte ikkagi eksootika, nagu Vabaõhumuuseumis käimine; tore on korra vaadata, korra sissegi astuda, vokki talluda, peeru valgel lusikat voolida, aga siis on hea autoga koju sõita. Sest eks meid kõiki hirmutab mõte, mis siis saab, kui lõppeb ühel päeval gaas, nafta, elekter. See on tõesti hirmus, ei taha kohe nii hirmsate asjade peale mitte mõeldagi. Aga siiski, kõige hirmsam oleks siiski see, kui kaob internet. Palju on meil netisõltlasi. Ja nii nagu on olemas šokivangistus, võiks olla ka netisõltlastele ümberõpe. Selleks ongi heaks kohaks see sama Mall Hiiemäe poolt kirjeldatud keskkond. Korraga satuvad kõik nuti- ja netisõltlased talutarre. Esiteks hakkavad nad suure ehmatusega pimedas käsikaudu kobama ja otsima oma tahvelarvutit. Kui seda ei leia, siis oma telefoni. Aga oh õudust, midagi ei ole. On vaid küünal. Viimaks see süttib. Kui silmad harjuvad, nad aduvad, kus nad on. Võõritusravi saab olema raske ja stressirohke. Kindlasti paljud heidavad kurvastusest ja meeleheitest ning masendusest hinge. Aga vapramad tulevad sellest välja. Mõni proovib endale teha puust arvutit ja telefoni ja teeselda suhtlust, et on huvitavas uudistevoos. Kõige julgemad, kes on suures suhtluse näljas, lähevad isegi sedavõrd kaugele, et ajavad naabrimehega juttu."

Mõtted valisid välja Peeter Helme ja Urmas Vadi.

Mõtteid loevad Helgi Erilaid ja Kaja Kärner. Mõtteid saab Vikerraadio kodulehelt ja mobiilirakendusest ka järelkuulata.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: