Sada Eesti mõtet. Armin Kõomägi tüdimusest kaunitaride vastu ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Vikerraadio on valinud välja sada mõtet, mis iseloomustavad seda, kes me oleme, kust me tuleme ja kuhu me läheme. Alates esmaspäevast, 8. jaanuarist kõlab "Vikerhommikus" kell 7.55 üks Eesti mõte. Kirjalikult avaldab mõtted ERR kultuuriportaal.

Armin Kõomägi:

“Ole sa kasvõi abielus maailma malbeima kaunitariga, ikka saabub kord hirmuäratav ja kardetud hetk, kui sul tuleb endale tüdimust tunnistada.”

Peeter Helme: "See mõte pärineb Armin Kõomäe novellist „Limonaadivihm”, kus minajutustaja nõnda arutleb. Tegu on looga, mille keskmes on viiekümneaastane ärimees, kes muretseb oma ajalikkuse ja mehelikkuse üle ning sunnib lugejat küsima, kas neil kahel ongi vahet.

Kohati tundub tõesti, et tänapäeva maailmas üha vähem – noorus on kõik. Kui oled vana, pole sind olemas. Mehena pole sind naiste jaoks. Naisena – meeste jaoks.

Ja siis muidugi veel see tüdimus. See kõikjalejõudev tüdimus, mille maaletoojaks näib olevat heaolu. Jajah, võime ju kurta Eesti suhtelisuse vaesuse üle, kuid eluviisi mõttes oleme siiski suhteliselt rikkad – meil on piisavalt aega, et tüdineda. Et tüdineda kõigest. Isegi õnnest.

Selle tunde tabab Kõomägi oma novellis suurepäraselt ära ning see pole mitte lihtsalt hirmutav, vaid ka ehtne. Kas sellest teadmisest aga piisab? Kas leidub väljapääsu? Kui mitte mujal, siis ehk heas kirjanduses. Ja Armin Kõomäe looming on hea kirjandus. Sellest ei tüdine. Loodetavasti."

Mõtted valisid välja Peeter Helme ja Urmas Vadi.

Mõtteid loevad Helgi Erilaid ja Kaja Kärner. Mõtteid saab Vikerraadio kodulehelt ja mobiilirakendusest ka järelkuulata.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: