Sada Eesti mõtet. Ukuaru Minna: löö või maha ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR/Priit Vaher

Vikerraadio on valinud välja sada mõtet, mis iseloomustavad seda, kes me oleme, kust me tuleme ja kuhu me läheme. Alates esmaspäevast, 8. jaanuarist kõlab "Vikerhommikus" kell 7.55 üks Eesti mõte. Kirjalikult avaldab mõtted ERR kultuuriportaal.

Ukuaru Minna:

“Aga mina ütlen sulle: löö mind kas või maha, aga mina sulle järele ei tule.”

Urmas Vadi: "Seda ütleb Elle Kulli kehastuses filmis "Ukuaru" tegelane Minna oma mehele. Ning sellele lausele lisab ta: „Sa pead ise teadma, mis sa teed - tahad end surnuks juua, siis joo, tahad maailma naeruks olla, siis ole.” Ja seda ei ütle Minna hoolimatusest või ükskõikselt, vaid pinge on laes.

Jah, Minna elu pole kerge - vaesus, lisaks lakardist mees oma lõõtsaga. Me ei tea, kas teda painab mõte, et tegelikult oli tal veel ka teine kosilane, rikas mees. See rikas mees ei ole muidugi nii sümpaatne, aga ikkagi.

Näib, et tegelikult Minnal seda mõtet ei teki. Ja nii nagu ta ütleb oma mehele väga kindlalt ja selgelt – löö mind kas või maha, mina sulle järele ei tule - nii seisab ta ka oma valikute ja tõekspidamiste eest.

See Minna tegelaskuju on justkui kange eesti naise koondkuju, kelle taha koonduvad naine, kes kütab sauna, naine, kes peab toitma mehe ja kuus last.
Lõpuks on kõik üks fiasko, pole mingit kasu sellest, et Minna ei lähe oma mahele järele, sest mehele tuleb järele hoopiski mobilisatsioon. Ja siis on isegi Minna võimetu."

Mõtted valisid välja Peeter Helme ja Urmas Vadi.

Mõtteid loevad Helgi Erilaid ja Kaja Kärner. Mõtteid saab Vikerraadio kodulehelt ja mobiilirakendusest ka järelkuulata.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: